Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > AKP madenler için harekete geçiyor

 AKP madenler için harekete geçiyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, maden kazalarının önlenmesi ile ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından önümüzdeki çarşamba günü çok önemli bir yasa tasarısının açıklanacağını söyledi.
 

Ak Parti Nevşehir merkez ilçe kongresinde konuşan Faruk Çelik, Çalışma Bakanlığı’nı ilgilendiren, çalışma hayatı ile ilgili olayların ülke gündeminde olduğunu söyledi.

Büyüme ile kalkınma arasında önemli fark olduğunu anlatan Bakan Çelik, şunları söyledi: "Kalkınma demek işin merkezinde insan var demektir. Büyüme demekse iyileşmedir. Biz iyileşmeden değil kalkınmadan yanayız. İşin içinde insanın olduğu bakış açısı bütün parti programlarımızda vardır. İş kazaları ile ilgili aşırı kar anlayışının bir bakışı vardır. Yanlış olanın birisi budur. İkincisi, yapısal sorunlarımız vardır. 16 madenci kardeşimiz halen yerin altındadır. 1960 yıllarını andıran modelle biz geleceğe yürüyemeyiz.

Önümüzdeki çarşamba günü konuyla ilgili önemli bir yasa tasarısını Başbakanımız kamuoyuyla paylaşacak. Bu gibi işletmelerin ne gibi yöntemlerle devre dışı kalacağı, hangilerinin hangi usullerle hizmet edeceği hususlarında bu kazalarla bir noktaya gelmiş oluyoruz. Acı bir tecrübe, acı bir olay ama madenlerle ilgili ciddi yapısal sorunlar çarşamba günü ele alınacak ve nihai bir nokta konacak. Teknolojinin kullanıldığı havza madenciliği bir sürece hızlı bir şekilde girmemiz gerekiyor."
 

cnnturk.com, 08.11.2014

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.