Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > 'Ak Saray’ın ağası Erdoğan'

 'Ak Saray’ın ağası Erdoğan'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyar dolarlık saray ve uçak masraflarını eleştirenlerin “ayıp ettiğini” söylese de, yabancı basının yüzü kızarmıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milyar dolarlık lüks harcamaları, siyasî gelişmeleri gölgede bırakmayı sürdürüyor. Türkmenistan’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmî temaslarda bulundu. Ziyareti yakından takip eden yabancı basının ana konusu ise daha çok “Erdoğan’ın lüks sevdası” oldu.

Türkmenistan’a giden Erdoğan’a Rus medyasının ilgisi oldukça büyük oldu. Ancak Rusların ağırlık verdiği konu Erdoğan’ın lüks harcamaları. Noviye İzvestia, Ria Novosti, Interfax, Itar-tass, Kommersant, Vestnik Kavkaza (VK), Lenta.ru, Newsru.com, Komsomolskaya Pravda, Regnum ve diğer önemli Rus medya organları “Ak Saray” ile ilgili geniş haberlere yer verdi.

Rusya’nın ulusal günlük gazetelerinden Noviye İzvestia muhabiri Sergey Lavinov, sarayın vergi veren Türk vatandaşlarına yaklaşık 615 milyon dolara mal olduğuna dikkat çekti. Rus muhabir, sarayın inşaata yasak bölgede yapıldığını da vurgulayarak, “Artık sadece otoriter yönetim stili değil aynı zamanda lükse olan sevgisi nedeniyle Erdoğan’ı ironik olarak Sultan olarak adlandırıyorlar” değerlendirmesine yer verdi. Erdoğan’ın Başbakan iken mütevazi köşkünde oturduğu daha sonra yıldırım hızıyla yeni köşk inşaa edildiğine işaret eden Noviye İzvestia muhabiri, Ak Saray’ın dünyanın en büyük devlet başkanı rezidansı olduğunu hatırlattı.

Lavinov sadece saray değil Cumhurbaşkanı için aynı zamanda Airbus A330-200 tipli yeni uçak alındığına dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanı karşıtlarına göre Erdoğan genelde kendi masraflarını da devlet hazinesinden karşılamaya alıştı. Erdoğan için daha başka rezidans ve saraylar da bakımdan geçirilerek hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın kişisel keyfi için

Ak Saray’ın inşaat proje fikrinin bizzat Cumhurbaşkanı’na ait olduğunu kaydeden Rus gazeteci, “Pahalı türden olan binlerce ton mermerin kullanılması, muhteşem lobi ve merdivenler de anlaşılan Erdoğan’ın bireysel projesi” dedi.

Çevrecilerin saray inşaatı nedeniyle Erdoğan’a tepki gösterdiğini anlatan Noviye İzvestia muhabiri Cumhurbaşkanı’n Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı politikalardan çok uzaklaştığını iddia etti. Lavinov, “11 yıl başbakanlık yapmış Erdoğan’ın anlaşılan belki sultan değil, ama tek hükümdar olmak istediği kesin” eleştirisi getirdi. Rus gazeteciye göre, “Ak Saray’ın ağası Erdoğan” ülkeyi otoriter yönetim dönemine geri götürmekle başka bir rekoruna daha imza atacak.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, Oğuzhan Köşkü’ndeki baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Temasların ana konusunu enerji güvenliği oluşturdu.

Taraf, 08.11.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.