Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Kılıçdaroğlu: Ağaç budandıkça güçlenir

 Kılıçdaroğlu: Ağaç budandıkça güçlenir
“CHP bir düşünce kuruluşu değildir, programı olan bir siyasi partidir” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, istifacı vekillere şöyle cevap verdi: Ağaç budandıkça güçlenir
 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde Uğur Dündar’ın sunduğu “Halkın Arenası” programında, “CHP bir düşünce kuruluşu değildir. Programı, ilkeleri, tüzüğü, yönetmelikleri olan bir siyasi yapıdır. O siyasi yapının kökleri vardır, gelenekleri vardır, kuralları vardır, dünyaya bakışı vardır, geleceğe bakışı vardır” dedi. Kılıçdaroğlu istifacı vekillere de seslenerek özetle şunları söyledi:

DERS ÇIKARMAYA ÇALIŞIRIZ

“Eleştirilerden ders çıkarmaya çalışırız. Ama siz eğer eleştirinin dozunu partiye zarar verir konuma getirirseniz ona da izin vermeyiz. Siz bir sivil toplum kuruluşuna üye olduğunuz zaman herkesi istediğiniz gibi eleştirebilirsiniz. Ama bir partinin kimliğini alırsanız sizin eleştiri sınırlarınız vardır. Dolayısıyla Dolayısıyla o çerçevede bakacağız hepimiz. Partinin Yönetim Kurulu karar alır, Parti Meclisi karar alır, kurultay karar alır hepimiz o karara uyarız. Bütün dünyada partiler için geçerli kural budur. Hayır ben partinin koyduğu kurallara uymam. Olabilir uymazsanız partinin dışına çıkarsınız, partiden ayrılırsınız istediğinizi söylersiniz. CHP, 91 yıldır ayakta duran dünyanın dört partisinden birisidir. Ama şu da bir gerçek tabii. Yani ağaç budandıkça güçlenir. O nedenle ufku dolanlar bizden ayrılabilirler.”

HİÇBİR CEMAATİN İÇİNDE OLMADIM

“Hayatımın hiçbir döneminde hiçbir cemaatin içinde olmadım. Çoğu insanla karşılaştım, çoğu insanla konuştum ama hiçbir zaman şu soruyu sormadım. Siz hangi cemaate mensupsunuz veya hangi inanca veya hangi etnik kimliğe mensupsunuz diye bir soru da sormadım. Ben insanı insan olarak gördüm. Benimle farklı dünyalarda olan insanlara bile saygı duydum. Kural budur, benim açımdan kural budur.”

Taraf, 08.11.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.