Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Kışanak: Çözüm süreci kalp krizi geçirdi

 Kışanak: Çözüm süreci kalp krizi geçirdi
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak, "Kobani sürecinde Çözüm Süreci kalp krizi geçirdi. Kürtler ile hükümet arasında yürütülen diyalog süreci ciddi bir yara aldı" dedi.
 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, "Kobani sürecinde Çözüm Süreci kalp krizi geçirdi. Kürtler ile hükümet arasında yürütülen diyalog süreci ciddi bir yara aldı" dedi.
Irak'ın Erbil kentinde düzenlenen "Ortadoğu'nun Değişiminde Barış ve Diyaloğun Yeri Forumu'nda konuşan Kışanak, hükümetin masa başında başka, sokakta başka bir söylem kullanmayı alışkanlık haline getirdiğini ileri sürdü.

Kobani sürecinde yaşananların Çözüm Süreci'ne zarar verdiğini savunan Kışanak, şunları söyledi:

"Kobani sürecinde Çözüm Süreci kalp krizi geçirdi. Kürtler ile hükümet arasında yürütülen diyalog süreci ciddi bir yara aldı. 'Kobani ile Diyarbakır'ın ne alakası var' sözü, hükümetin hala Kürt sorununu anlamadığının göstergesidir. Kürdistan dört parçaya bölünse de Kürt halkının duyguları tektir."

Hükümetin Kobani yaklaşımı için "bardağı taşıran son damla" ifadesini kullanan Kışanak, "Türkiye politikasını, Suriye'de iç savaş başladığı günden beri Kürtlerin, Rojava Kürdistanı'nda özerk bir bölge oluşturmasını engelleme üzerine oturttu. Bu nedenle de cihatçı radikal gruplar, Türkiye'yi bir arka bahçe olarak kullandılar" görüşünü savundu.

Kışanak, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen hala demokratik çözüm ve barış sürecinin önünü açmanın mümkün olduğunu belirterek "Kürtler, Çözüm Süreci'ni destekliyor ve sahip çıkıyor. Ortadoğu'da sorunların barışçıl ve diyalog yollarıyla çözümünün mümkün olduğunu anlatmaya çalışıyor. Kürtlerin duruşu, Ortadoğu barışı için bir şanstır" diye konuştu.

Radikal, 05.11.2014

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.