Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Akdoğan: 'Süreci AK Parti başlattı'

 Akdoğan: 'Süreci AK Parti başlattı'
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP Eş Başkanı Demirtaş'ın "Çözüm sürecini Hükümet ve Öcalan başlattı" sözüne yanıt verdi ve "Süreci AK Parti başlattı" dedi. Sürecin sahibi olduklarını söyleyerek kamu düzeninden taviz vermeyeceklerini açıkladı.

Yalçın Akdoğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çözüm sürecinin İmralı adasında başladığını ve bitip bitmeyeceğine Abdullah Öcalan'ın karar vereceğini söylemesinin ardından şunları söyledi:
"Çözüm sürecini AK Parti başlattı. Sürecin sahibiyiz, ama kamu düzeninden taviz vermeyiz. Geri adım atmayız"
Akdoğan Ankara'da bir HDP yöneticisine düzenlenen bıçaklı saldırıyı "provakasyon" olarak tanımladı ve sorumluların bulunması gerektiğini söyledi.
Demirtaş, bir basın toplantısı düzenlemiş ve konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:
“Çözüm süreci İmralı adasındaki görüşmeyle başladı, bitecekse orada biter. Bizim heyetimiz, partimiz süreci bitirme sevdalısı değil. Heyetimiz süreci ilerletmek istediği için bunları yapıyor. Dolayısıyla Öcalan süreç bitti ya da hükümet demedikçe bu süreç karşılıklı olarak devam eder. Karşılıklı Sayın Öcalan ve Erdoğan irade beyanlarını sürdürdüğü sürece süreç devam eder. KCK sürecin kendileri açısından anlamsızlaştığını ifade ediyorlar ama süreç bitti diye resmi açıklama yapacaklarını zannetmiyorum.”

aljazeera.com.tr, 05.11.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.