Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > 'Yol haritası neredeyse ortaya çıktı'

'Yol haritası neredeyse ortaya çıktı'
AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Kürt sorununa çözüm sürecinde yol haritasının neredeyse ortaya çıktığını ve Kobani üzerinden sürecin sabote edilmek istendiğini söyledi.
 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Beşir Atalay, çözüm sürecinden memnun olmayanların Kobani üzerinden çatışma istediğini söyledi. Halkların Demokratik Partisi’nin “hükümetin çözüm sürecinde oyalayıcı tavrı” ifadesini eleştiren Atalay, “Olumlu bir zeminde devam eden çözüm süreci ile Suriye’de yaşananların ilişkilendirilmesi doğru değildir. Kobani tartışmasını çözüm sürecinin parçası haline getirmek, Kobani’yi de, süreci de rehin almaktır” dedi.


"Yol haritası neredeyse ortaya çıktı"
Atalay çözüm süreci ve tezkere hakkında şu ifadeleri kullandı:
“Erbil’de bölgesel yönetimin kurulduğu yıllarda da orası üzerinden çatışma isteyenler olmuştu. Tezkere, çözüm süreciyle ilgili olumsuzluk yansıtmasın diye, o yasaya göre çalışma mekanizması oluşturuldu. Şu günlerde yol haritasında çok önemli mesafeler alındı. Yol haritası neredeyse ortaya çıktı. Siz bu süreçte bunu yapar ve oyalama diye nitelerseniz, kimse inanmaz. Nasıl bugün birileri Kobani’ye girmemizi istiyor ve kanımca uluslararası boyutu var. HDP’nin bu hareketlerinin de uluslararası boyutu olduğuna inanıyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tek başına Suriye’ye girmesi ve CHP’nin sadece Kobani’yi kapsayan tezkere önerisi ciddiyetten uzaktır.”


“IŞİD iddiaları algı operasyonudur”
Uluslararası camiada Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiği izlenimi yaratmak isteyenlerin olduğunu söyleyen Atalay, “Maalesef CHP ve HDP de uluslararası algı operasyonuna destek veriyor. Bu terör örgütlerinin ne İslam, ne de Müslümanlıkla ilgisi yoktur. Esed’e ne kadar karşıysak, IŞİD’e de o kadar karşıyız” dedi.


“İtfaiye araçlarını göndermeyen belediyeler var”
Olaylarda meydana gelen bütün zararların karşılanacağını belirten Atalay, “Parti binalarımızın hepsi yenilenecek. Bayrağımız her yerde dalgalanacak. Vatandaşlarımıza verilen zararların tamamı Başbakanlık Acil Destek Fonu’ndan karşılanacak” diye konuştu.
Atalay, olayların faillerinin, organize ve provoke edenlerin en sert şekilde cezalandırılacağını söyledi:
“Hükümetimizin bu konuda kararlılığı var. Biz bunu devlete karşı büyük bir şiddet olarak görüyoruz. Bu konuda kimseye müsamaha olmayacak. Gözaltılar artacak. Rol alanlar, kamu düzenini bozanlar cezasını mutlaka görecek. Yangın çıktığı halde itfaiye araçlarını göndermeyen belediyeler var. Bunlarla ilgili de gerekenler yapılacak.”


“Irki hassasiyetten başka hassasiyetleri yok”
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın dün yaptığı basın toplantısından da bahseden Atalay, "Yaptıkları hukuksuzluğa gerekçeler bulmak için terleyerek ve zorlanarak basın toplantısını yaptı. Bu gerekçelerin hiçbirinin altı çok dolu değil. Siyaset yapmak kolay değil. Ömür boyu şiddetin gölgesinde siyaset yapanlar, bazen siyaset yapar gibi olup tekrar şiddetin gölgesine dönüyor. HDP’yi güya Türkiye partisi olarak kurdular. Suriye’de yıllarca süren vahşette hiç sesi çıkmayanlar, zulüm oradaki Kürt vatandaşlara gelince ne hale geliyorlar, gördünüz. Irki hassasiyetten başka hiçbir hassasiyetleri yok. Bu ilkesizliktir” şeklinde konuştu.


“HDP, PYD ile işbirliği içinde”
HDP’nin PYD ile işbirliği içinde olduğunu söyleyen Atalay, “PYD, Türkiye’ye karşı birçok yanlış yapmıştır. PYD, Esed ile işbirliği de yapmıştır. Suriye’nin bütünü ile ilgili, diğerlerinin zulme uğraması kendilerini ilgilendirmemiştir. Bugün sessizlik eleştirisi yapmaları inandırıcı değil” dedi.
Atalay, HDP’nin yaptığı Kobani için acil eylem çağrısının şiddet içerdiğini söyledi. “Bir siyasi parti sokağa çağırıyor. Bu siyaset dışı yöntemleri meşru görmektir. Siyasi partiler sokak olmasın diye, sorunları siyaset yoluyla çözmek için vardır. O çağrı şiddeti içerir. O çağrıyı yaparsanız fırsat bulan provokatörler de olabilir. Türkiye’mize vandalizm yaşattınız” dedi.


“Sadece bir kişi polis kurşunuyla öldü”
Eylemlere Türkiye toplamında sadece 122 bin kişinin katıldığını belirten Atalay, “Ölen 31 kişiden sadece bir tanesi polis kurşunuyla ölmüştür” dedi.


“Kobani’de sadece direnenler var”
Atalay, Türkiye’nin Kobani’ye askeri operasyonda bulunamayacağını söyledi. “Bizim uluslararası camiayla görüşmemiz, burada tampon, güvenli bölge oluşturulmasıdır. Türkiye’nin güvenli bölge sağlanmadan girmesi meşru bir hukuk zemininde olmaz” dedi.
Kobani’ye insani yardım gönderilmeye devam edileceğini belirten Atalay, “Sadece son olaylarda 185 bin kişi geldi. Zaten Kobani 200 bin kişilik bir yerdir. Silah gönderme gibi bir şey bizim siyasetimiz içinde bir şey değil. Kobani’de sadece direnmek için kalan insanlar var. Bunu da bilmek lazım” diye konuştu.

aljazeera.com.tr, 10.10.2014

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.