Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Demirtaş: Dün akşam Öcalan'la bir mesaj trafiğimiz oldu

 Demirtaş: Dün akşam Öcalan'la bir mesaj trafiğimiz oldu
Kobani protestolarıyla ilgili olarak bir açıklama yapan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, yaşanan olaylarla ilgili olarak Abdullah Öcalan'la da bir 'mesaj trafiği' yaşadıklarını açıkladı.
 

Kobani protestolarıyla ilgili olarak bir açıklama yapan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş , yaşanan olaylarla ilgili olarak Abdullah Öcalan ’la da bir ‘mesaj trafiği’ yaşadıklarını açıkladı.

Demirtaş bu konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Şunu da altını çizerek belirtmek istiyorum, dün gece itibariyle bizler sayın Öcalan ile kısa bir mesaj bağlantısı kurma imkanı bulduk. Kendisiyle bu katliam tehlikesine karşı diyalog ve müzakereyi hızlandırma yöntemini bütün taraflara telkin ettiğini önerdiğini belirtmek istiyoruz.

Demirtaş, açıklamasının sona ermesinin ardından bir gazetecinin Öcalan'la iletişimin hangi yolla gerçekleştiği yönündeki sorusuna ise "Heyetimizin görüşmeye gidecek zamanı olmadı, yazışmayla haberleştik" dedi.

Radikal, 09.10.2014

 

Öcalan'ın kısa mesajının sırrı çözüldü
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Öcalan ile kısa bir mesajlaşmamış oldu sözleri tartışma yarattı. Öcalan'ın mesajını mektupla verdiği öne sürüldü.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bugün basın toplantısında sarf ettiği bir cümle, Ankara 'yı karıştırdı. Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Demirtaş'ın "dün gece sayın Öcalan ile kısa bir mesaj bağlantısı kurma imkanı bulduk" sözleri üzerine, Ankara bu mesajın nasıl ulaştırıldığını tartışmaya başladı. Demirtaş'ın kullandığı "kısa mesaj" ifadesi, ilk önce akıllara cep telefonları ile paylaşılan SMS'leri getirdi.

ADALET BAKANLIĞI: CEP TELEFONU MÜMKÜN DEĞİL
Adalet Bakanlığı kaynakları, mahkumların telefonla konuşma haklarının Ceza İnfaz Kanunu'yla belirlendiğine dikkat çektiler. Kanun uyarınca, mahkumların telefonla konuşma haklarının ve kimlerle konuşabileceklerinin ayrıntılı şekilde belirlendiğine dikkat çektiler. Öcalan'ın "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığına" dikkat çeken Adalet Bakanlığı kaynakları, bu çerçevede Öcalan'ın "cep telefonu olmasının kesinlikle mümkün olamayacağını" vurguladılar. Öcalan'ın, bu çerçevede, Demirtaş'la herhangi bir telefon görüşmesi yapmasının, telefon üzerinden mesajlaşmasının da mümkün olamayacağını kaydettiler.

MEĞER MEKTUPMUŞ...
Ankara'nın tartıştığı "kısa mesaj" muammasını ise HDP kaynakları aydınlattı. HDP kaynaklarına göre, Demirtaş'ın bahsettiği "kısa mesaj", Öcalan'ın yazdığı bir mektup.
Öcalan İmralı'da kaleme aldığı mektup, HDP'ye ulaştırıldı. Demirtaş da, "kısa mesaj" ifadesiyle bu mektubu kastetti.

Radikal, 09.10.2014

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.