Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Kobani'ye koridor süreci normalleştirir

 Kobani'ye koridor süreci normalleştirir
PKK’nın çatı örgütü KCK, Kobani halkına yardım için koridor açılması gerektiğini ve bu adımla "sürecinnormalleşebileceğini" bildirdi. KCK, Kobani’ye destek eylemlerindeki bayrak ve okul yakma, Atatürk büstüne saldırma ve yağmalama gibi olayları ise kabul etmediklerini vurguladı
 

Al Jazeera Türk’ün haberine göre PKK'nın çatı örgütü KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırısı altında olan Türkiye sınırındaki Kürt kasabası Kobani’de yaşananlarla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, Kobani halkına kendisini savunması adına her türlü yardım gönderilmesi için bir koridorun açılması gerektiği belirtildi. Yardım koridorunun çözüm sürecinin normalleşmesini de beraberinde getireceği vurgulandı.

BAYRAK YAKMA VE ATATÜRK BÜSTÜNE SALDIRI KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ


KCK açıklamasında ayrıca, Kobani’ye destek için yapılan ve 23 kişinin öldüğü eylemlerden AK Parti hükümetini sorumlu tuttu. Eylemler sırasında okulların yakılması, Atatürk büstlerine saldırı ve yağmalama gibi olayları da “kesinlikle kabul etmedikleri” belirtildi. KCK’ya göre, bunları yapanlar provokatör.

HÜDA-PAR

Kobani eylemleri sırasında HDP ile karşı karşıya gelen Hüda-Par için de KCK’nın uyarısı vardı. Açıklamada, “Hüda-Par saldırılarını ve katliam girişimlerini derhal durdurmalıdır” denildi.

SÖZÜNÜ TUTMADI

KCK Yürütme Konseyi üyesi Murat Karayılan, Türkiye'nin PYD lideri Salih Müslim'e Kobani'ye destek için "Serekaniye'den Kobaniye koridor" sözü verdiğini ama bu sözü tutmadığını söylemişti.
Karayılan'ın sözünü ettiği ve yaklaşık 180 kilometre uzunluğundaki koridor PYD'nin kontrolünde bulunan ve Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin hemen karşısında yer alan Serekaniye'den (Rasulayn) başlıyor.

Ancak, Kobani'ye kadar uzanan koridor üzerinde çok sayıda köy ve IŞİD'in denetiminde olan bir ilçe var: Akçakale'nin karşısında yer alan Tel Abyad. Koalisyon uçaklarının da hedef aldığı Tel Abyad'da IŞİD hakimiyeti sürüyor. Bu nedenle koridorun Suriye içinde açılması zor görünüyor. Bu noktada da, koridorun, sınırın Türkiye tarafından açılması ihtimali akla geliyor.

BARZANİ

Serakaniye- Kobani koridoru Kobani'deki PYD güçlerine destek gidebilmesi açısından büyük önem taşıyor. Bu desteğin mahiyeti belirsiz. Türkiye topraklarından neyin ya da kimlerin destek için geçeceği konusunda bir açıklama yok. Bu konuda tek net açıklama Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'den geldi. Barzani, Kobani'ye coğrafi zorluklar nedeniyle yardıma gidemediklerini açıklamıştı.

Taraf, 09.10.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.