Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Lütfü Elvan: Twitter'a müdahale ettik çünkü...

 Lütfü Elvan: Twitter'a müdahale ettik çünkü...
Bakan Lütfi Elvan katıldığı imza töreninde bir gazetecinin Kobani ile ilgili bir tweet'in silinmesiyle ilgili olarak sorduğu soruya, ulusal güvenliği tehdit eden bir durumla karşı karşıya kaldıklarını ve gerekli müdahaleyi yaptıkları cevabını verdi.
 

Türkiye'de yazılım pazarını büyütmek, sektördeki istihdamı arttırmak ve yazılım firmalarının beklentilerine uygun, nitelikli insan yetiştirerek sektörü güçlendirmek amacıyla Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ve Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) bir araya gelerek önemli bir protokole imza attı. Mühendislik ihtiyacı konusunda sektörün ihtiyacına yönelik Üniversite programları dizayn etme, yerli yazılım konusunda birlikte Ar- Ge çalışmaları yürütme, nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine olanak sağlama gibi konularda yapılacak işbirliği imza töreni BAU Beşikjteş Kampüsünde gerçekleşti.

İmza törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acer'in yanı sıra yazılım Sanayicileri, akademisyenler, bakanlık yetkilileri ve Türksat yetkilileri katıldı.

Bakan Lütfi Elvan, "Bu tür projelere bakanlık olarak detek vermeye her zaman açık olduklarını söyledi. Bakan Elvan, proje sayesinde ilgili bölümlerden mezun olan öğrencilerin de hemen işe kabul edilebilmelerinin gençler için büyük bir şans olduğunu göz ardı etmemek gerektiğini vurgulayarak, "Diğer sektörlerde bu tür projelerle protokoller imzalamalıdır" dedi.

MİLLİ YAZILIMIN GELİŞTİRİLMESİNE ÖNEM VERİYORUZ

İmza töreninde konuşma yapan BAU Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, "YASAD ile yaptığımız işbirliği sayesinde; yazılım mühendisliği, bilgi teknolojileri ve eğitimi, matematik, bilgisayar öğrenimi gören lisans öğrencilerimiz ve IT ile ilgili yüksek lisans ve doktora yapan gençlerimiz için yeni imkanlar oluştuğuna inanıyoruz" dedi.

BAU olarak milli yazılımların geliştirlmesine önem verdiklerini de belirten Rektör Şenay Yalçın, "Beşiktaş Kampüsünde YASA'da tahsis edilen ofsisin, üniversiteyle YASAD arasında sağlam bir köprü oluşturacağını, öğrencilerin ise bu sayede bilgilerini arttırarak yeni deneyimler kazanacaktır" dedi.

ULUSAL GÜVENLİK NEDENİYLE TWITTER'A MÜDEHALE

İmza töreninin çıkışında gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan bir gazetecinin Kobani'de yaşanan olaylarala ilgili bir tweetin silinmesi ve Bakanlık tarafından buzlandırılması yönündeki soruya, "Ulusal güvenliğimizi tehdit eden, malesef bir takım vatandaşlarımızı proveke eden, hatta bazı kesimleri terörist grupları silahlı mücadeleye davet eden tweetlerle karşı karşıya kaldık. Dolayısıyla biz gerekli girişimlerde bulunduk ve bunlarında önemli bir kesimi twitter tarafından engellendi. Tamamıyla ulusal güvenliğimize yönelik bir hadisedir" dedi ve ekledi:

"Biz yakıp yıkan, kamu binalarını, hastaneleri, okulları, ambulansları tahrip eden gençler istemiyoruz. Biz çalışan, üreten, gerçekten bu ülkenin gelişmesine ve kalkınmasına katkı sağlayan gençler arzu ediyoruz. Bu gençleri provoke edenler, yönlendirenler var. Emin olun ki bu tür girişimleri yapanlar eninde sonunda yargı önünde, adalet önünde mutlaka hesabını verecektir. Ben tüm vatandaşlarımıza sağduyu tavsiye ediyorum."

"TÜRKİYE'DE DEMOKRASİ ANLAYIŞININ, KÜLTÜRÜNÜN MUTLAKA GELİŞMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Elvan, "Devletimiz güçlüdür. Gereken her türlü önlemi almıştır, almaktadır" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kardeşlik, birlik beraberlik duygusu içerisinde tüm çalışmalarımızı yürütmeliyiz, hareket etmeliyiz diye düşünüyorum. Biz, birlikte bu ülkeyi güçlendireceğiz, kalkındıracağız. Yeni Türkiye'yi birlikte inşaa edeceğiz. Dolayısıyla bu tür yakıp yıkmalar hiçbir zaman tasvip edilemez. Artık Türkiye'de demokrasi anlayışının, kültürünün mutlaka gelişmesi gerektiğini düşünüyorum."

Şiddetten ülkeye herhangi bir katkı sağlanamayacağını dile getiren Elvan, vatandaşları şiddete karşı hep birlikte mücadele etmeye çağırdı.

cnnturk.com, 09.10.2014

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.