Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > 'Önümüzdeki dönem Batı'nın Ortadoğu'daki en güvendiği ülke Suriye olacak'

 'Önümüzdeki dönem Batı'nın Ortadoğu'daki en güvendiği ülke Suriye olacak'
Batılı istihbarat örgütlerinin IŞİD'le mücadele konusunda Suriye yönetimiyle yakınlaşma çabaları dikkat çekiyor. Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ün bugünkü gündeminde de bu konu vardı...

Avrupa’nın Ortadoğu ve Suriye konusunda en derin geçmişe ve birikime sahip ülkesi olarak kabul edilen Fransa’nın, geçtiğimiz yıldan beri Şam yönetimiyle temas halinde olduğu ortaya çıktı. Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök’ün, 7 Ekim 2014 tarihli Le Monde gazetesinde yer alan bir haberi kaynak göstererek bugünkü köşe yazısında dile getirdiği iddiaya göre, Mayıs 2013’te Fransız istihbaratından özel bir ekip Şam’da Suriyeli yetkililerle görüştü ve IŞİD örgütüne karşı işbirliği önerisi götürdü. Ancak Suriye devlet başkanı Beşar Esad bu teklife karşılık Fransa’dan elçiliğini açmasını istedi.

Yazısına, “Ortadoğu denilen ve artık herkesin bataklık dediği bataklıkta oynanan oyunu anlamak isteyen bir Türk vatandaşı iseniz... Siz de benim gibi, ülkeniz adına Ortadoğu'da uygulanan politikayı yanlış değil, felaket olarak görenlerdenseniz, lütfen aşağıda anlatacaklarımı dikkatle okuyun” satırlarıyla başlayan Özkök, Le Monde gazetesinin gündeme getirdiği iddiadan yola çıkarak, “Önümüzdeki 10 yıl içinde Batı'nın Ortadoğu'da en güvendiği ülkelerden biri Suriye, lideri de Esad olacak” diyor.


PARİS’TEN ŞAM’A: İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ
Geçen yılın mayıs ayında, Fransız İstihbarat Teşkilatı'nın Marsilya bürosundan bir ekip gizlice Şam'a gidiyor. Giden ekipte, Fransız istihbaratının Amman bölge bürosundan bir yetkili ve onun bir meslektaşı da bulunuyor. Fransız istihbaratının bölgeyi en iyi bilen uzmanlarından oluşan bir ekip… Fransız istihbaratının uzmanları Şam'da görüştükleri kişiye şu mesajı veriyor: Sizinle IŞİD terörüne karşı işbirliği yapmak istiyoruz.

Sözü bu noktada Ertuğrul Özkök’e bırakıyoruz:

“O günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Esad için aklına ne gelirse saydırıyor. Altta ise istihbarat teşkilatı ve elemanları Esad'la masaya oturmuş resmen görüşüyor.

Peki Esad buna ne cevap veriyor?

‘Sizinle işbirliği yaparım ama bir şartla: Şam'daki büyükelçiliğinizi hemen açacaksınız...’

Evet, Batı'nın Suriye'yi en iyi tanıyan, en derinden tanıyan üyesi Fransa, geçen mayıs ayıdan beri, bölgede işbirliği yapacağı kişiyi seçmiş durumda. O kişi Esad...


* * *
Amerika Birleşik Devletleri de bu gerçeği görmüş durumda. Size şimdiden ilan ediyorum.

Önümüzdeki 10 yıl içinde Batı'nın Ortadoğu'da en güvendiği ülkelerden biri Suriye, lideri de Esad olacak.

Fransa el altından bunu yaparken Türkiye Milli İstihbaratı ne yapıyordu onu da söyleyeyim...

Şam civarında atılan kimyasal silahın, rejim güçleri tarafından atıldığını gösteren, kaynağı belli olmayan bir teknik analizi dünyaya satmaya çalışıyordu.

Oysa onu izleyen 6 ay içinde o kimyasal silahı rejim yanlılarının atmasının mümkün olmadığı en bilimsel kuruluşlar tarafından açıklandı.


* * *
Artık bu ülkede bazı gerçekleri hiç çekinmeden, sansürlemeden, ağzımıza ket vurmadan söylemenin zamanı geldi. Buyurun ben öncülük edeyim.

- Erdoğan ve Davutoğlu Ortadoğu'da yanlış yapıyor. Hatta yanlış demek hafif kalır. Türkiye'yi felakete sürüklüyorlar.

- Esad'ı devirme politikası iflas etmiştir.

- Türkiye, artık bölgedeki öteki ülkelerin içişlerine burnunu sokma politikasından derhal vazgeçmelidir.

- Bu politika devam ettiği takdirde bölgede büyük bir "Türk düşmanlığı" dönemi açılabilir.

- Bu zararın neresinden dönülse kârdır... Hem de hemen. Yarın değil bugün ...

- Son iki yıldır bölgede Türkiye adına sadece Erdoğan ve Davutoğlu'nun şahsi öfkeleri, intikam duyguları konuştu.

- Artık Türkiye'nin sağduyusunun, aklının ve menfaatinin konuşma zamanı geldi.
 

Radikal, 09.10.2014

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.