Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > ABD'ye 'özerklik' mesajı

ABD'ye 'özerklik' mesajı

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, çeşitli görüşmeler yapmak üzere hafta başında ABD'ye gidiyor. Demirtaş, Amerikan Dışişleri Bakanlığı ve Kongre çevrelerine Suriye'nin kuzeyinde PYD tarafından kurulan kantonları örnek gösterecek, "Ortadoğu'da en iyi çözüm özerklik" mesajı verecek.

 

Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanı Selahatin Demirtaş 22 Eylül'de Washington'a gidiyor. Demirtaş 26 Eylül'de HDP'nin Washington ofisi tarafından organize edilen 'Ortadoğu'da Yeni Kürt Realitesi' konulu konferansa katılacak. Konferansta PYD ve KDP'den katılımcılar da yer alacak. Toplantının sürpriz konuşmacısı ise HDP'nin davetini kabul eden CHP'li Sezgin Tanrıkulu olacak.

Demirtaş bu konferansın öncesinde ve sonrasında Amerika Birleşik Devletleri'nde çeşitli temaslarda bulunacak. Partinin Uluslararası İlişkilerden Sorumlu MYK üyesi Nazmi Gür, Selahattin Demirtaş'ın Amerikan Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin yanıs ıra Kongre çevreleri ile de görüşmeler yapacağını söyledi. Demirtaş ayrıca bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile de görüşecek, Türk Büyükelçiliği'ni de ziyaret edecek.

Özerklik mesajı verilecek

Demirtaş'ın ABD temaslarında öne çıkan üç başlık var. HDP Eşbaşkanı, Kongre çevreleri ve ABD Dışişleri yetkililerine "Ortadoğu'daki sorunların demokratik özerklik çerçevesinde çözümünü" önerecek.

Al Jazeera'ye konuşan HDP MYK üyesi Nazmi Gür,"Rojava'da üç kanton var. Bu, Suriye'deki tüm halkların bir arada yaşaması için en uygun model mesajı vereceğiz" dedi. Bir diğer başlık ise Türkiye'de Kürt sorununun çözümü için başlatılan süreç olacak. Demirtaş çözüm sürecinde gelinen son noktayı ve beklentilerini de anlatacak.

Son başlık ise IŞİD'in Kuzey Irak'ta ilerleyişi ile birlikte ortaya çıkan durum. Nazmi Gür, "Göç eden Ezidiler, Asuri-Süryanilere yönelik insani yardımların artması konusunda hassasiyet gösterilmesini isteyeceğiz. Kış yaklaşırken bu çok önemli bir başlık. Temaslarımızda bu konuya özel bir yer ayıracağız" dedi.

aljazeera.com.tr, 17.09.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.