Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Bahçeli: Sünger çekilmesine izin verilmeyecek

Bahçeli: Sünger çekilmesine izin verilmeyecek
Ankara’daki törenlere katılmayarak Kütahya’nın Dumlupınar ilçesinde giden MHP lideri Devlet Bahçeli, “Şehitlerimizin mirasını kötüleyenlere, 'yeni' diyerek 30 Ağustos'un üzerine sünger çekmeye çalışanlara Türk milleti izin vermeyecektir” dedi.

KÜTAHYA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dumlupınar ilçesinde Belediye Başkanı Niyazi Tezcan'ı makamında ziyaret ettikten sonra halka hitap etti.

Bahçeli, özetle şu ifadeleri kullandı:

“Bu zafer ki, Türkiye'nin çatısını örmüş, katiyen eskimeyecek Türkiye Cumhuriyeti'nin şeref ve namusla perçinlenmiş kapılarını aralamıştır. 1919'un 19 Mayıs'ından itibaren senelerce çekilen çileler, katlanılan zorluklar, adım adım genişleyerek tüm vatan sathına yaygınlaşan milli diriliş 30 Ağustos'ta hürriyet meyvesini vermiş, tutsaklık volkanını söndürmüştür. Böylesi bir başarının gerisinde elbette şehitlerimizin insanüstü gayretleri vardır. Türk milletinin kardeşliği, milli birliği ve asırlara meydan okuyan tarihi varlığı sömürge engellerini, sömürge şiddet ve barbarlığını birer birer kırmıştır.

Şurası kesindir ki, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Savaşı dünya üzerinde derin yankılar uyandırmış, tarihin aktığı yatağı değiştirmiştir. Türksüz Anadolu arzulayanlar unutamayacakları ağır bir ders almışlardır. Türksüz millet, milletsiz vatan, vatansız insan yığını planlayanlar hayalleriyle ve alçak niyetleriyle birlikte geldikleri gibi def edilmişlerdir. 92 yıl evvel, Türk milletinin tutsak alınamayacağı, vatanından çıkarılamayacağı açıkça ispatlanmış, açıkça ilan edilmiştir.

Cenab-ı Allah tüm şehitlerimizden razı olsun. Onların mirasını kötüleyenlere, 'yeni' diyerek 30 Ağustos'un üzerine sünger çekmeye çalışanlara Türk milleti izin vermeyecektir. Bu vatan için, bu millet için, bu şanlı bayrak için candan, yardan ve serden vazgeçmeye hazır ve kararlı olanlar yarınların teminatıdır. Sırtımızda şehitlerimizin veraseti vardır. Üzerimizde yaşanmış Türk asırlarının zafer sancağı dalgalanmaktadır. Kafkaslar'dan Hicaz çöllerine, Çanakkale'den Yemen'e, Galiçya'dan Dumlupınar'a kadar insanlığa adamlık öğreten, ilini ve dilini bayraklaştırmış Türk milleti her külfeti aşacak, her mihneti alt edecek güçtedir.

Üç kıtada hala bizim anılarımız, eserlerimiz, geride kalan izlerimiz konuşulmaktadır, çok şükür. 30 Ağustos 1922'de Türk milleti yeniden dirilmiş, makus talihini yenmiştir. Mabetlerimize el uzatanlar, topraklarımızı parçalama gayesi güdenler sökülüp atılmıştır.

Şunu bilelim ki, taarruz ruhu, taarruz tecrübesi bu milletin sinesinde hala kor gibi durmaktadır. Tekrar eski karanlık günler yeşerirse, bu ruh önümüzü aydınlatacak, bir kez daha bağımsızlığımızın koruyucusu olacaktır."

Daha sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dumlupınar ilçesinde düzenlenen Zafer Bayramı kutlama törenlerine katıldı. Ardından şehitliği ziyaret eden Bahçeli, burada dua etti.

ntvmsnbc.com, 30.08.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.