Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Başbakan Ahmet Davutoğlu da Adli Yıl açılışına katılmayacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu da Adli Yıl açılışına katılmayacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, yeni kurulan Bakanlar Kurulu'nun pazartesi günü yapılacak ilk toplantısı dolayısıyla yeni "Adli Yıl Açılış Töreni"ne katılamayacağı bildirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da daha önce törene katılmayacaklarını açıklanmıştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, yeni kurulan Bakanlar Kurulu'nun pazartesi günü yapılacak ilk toplantısı dolayısıyla yeni "Adli Yıl Açılış Töreni"ne katılamayacağı bildirildi.

Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu'nun da konuşacağı açılış törenine katılmama kararı vermişti. Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın bugün ziyaret ettiği Başbakan Davutoğlu da o törene aynı saatte yapılan Bakanlar Kurulu nedeniyle katılmayacağını belirtti.

Başbakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu, Yargıtay Başkanı Ali Alkan tarafından yapılan "nezaket ve tebrik ziyareti"nde, AK Parti hükümetlerinin her zaman bağımsız Türk yargısına büyük saygı duyduğunu, yargı imkanlarının geliştirilmesi konusunda büyük adımlar attığını, demokratikleşme ve yargı üzerinde vesayetin kaldırılması için çok önemli reformlar gerçekleştirdiğini belirtti.

"Paralel örgütlenme" mesajı

Yargının, başta "paralel örgütlenme" olmak üzere, her türlü vesayet odağına karşı bağımsızlığının korumasının hayati öneme haiz olduğunu ifade eden Davutoğlu, bu bağımsızlığı temin etmek için hükümetin gelecek dönemde de her türlü katkıyı vermeye devam edeceğini kaydetti.

Bu arada, ziyarette, Yargıtay Başkanı Alkan tarafından, yeni Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılması konusunda yapılan davet üzerine, Başbakan Davutoğlu'nun, 62. Hükümet'in pazartesi günü düzenlenecek ilk Bakanlar Kurulu toplantısı dolayısıyla törene katılamayacağını bildirdiği öğrenildi.

 

cnnturk.com, 30.08.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.