Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Demirtaş'tan CHP'li Altay'a "kitap fırlatma" tepkisi

 Demirtaş'tan CHP'li Altay'a "kitap fırlatma" tepkisi
HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP'li Engin Altay'ın Cumhurbaşkanı yemin töreni öncesi Başkanlık Divanı'na Anayasa ve İçtüzük kitapçığını fırlatmasıyla ilgili "Böylesine bir günde protesto veya katılmama gibi bir tavır anlaşılırdır, parti kararı olarak yapmışlarsa ona saygı duyarız ama kitapçık fırlatma nezaket ötesi bir durumdur" dedi.
 

Demirtaş, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM Genel Kurulu'ndaki yemin töreninden ayrılırken, gazetecilerin, CHP'nin törendeki tavrına ilişkin sorularını yanıtladı.

Tavrın CHP'nin kendi bileceği iş olduğunu söyleyen Demirtaş, şunları kaydetti:

"Kendi bilecekleri iş. Böylesi bir günde protesto veya katılmama gibi bir tavır anlaşılırdır. Parti kararı olarak yapmışlarsa elbette buna saygı duyarız. Ama kitapçık fırlatma nezaket ötesi bir durumdur. Bu normal bir günde yasama faaliyetinde bile yapılsa genel kurul adabına uygun bir tutum olmaz. Kaldı
ki bir yemin töreni. Halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanı. Beğenmeyebiliriz. Ben de kendisinin düşüncelerini beğenmediğim için adaydım zaten. Ama düşüncesini beğenmek başka, halkın iradesine saygılı olmak başka. Nezaketsiz bir tutum olmuştur."

Demirtaş, bir gazetecinin "Geçmişte de bir anayasa kitapçığı olayımız olmuştu" sözleri üzerine gülerek, "Herhalde hükümet düşmez burada. Bundan hükümet düşmez" karşılığını verdi.

cnnturk.com, 28.08.2014

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.