Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Gül’lerin Çankaya'da 7 yılı

 Gül’lerin Çankaya'da 7 yılı
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Abdullah Gül'ün 7 yıllık görev süresindeki çalışmaları ve Çankaya hayatını anlatan 14 kitabı basına tanıttı. İsen, kitapların hazırlanmasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrunnisa Gül'ün büyük katkısının olduğunu söyledi. İsen, "Türkiye'nin hafızasında yer edecek önemli çalışmalar yapıldı" dedi
 

İstanbul'daki Tarabya Köşkü'ndeki basın toplantısında kameralar karşısına geçen Mustafa İsen, önce kitaplar hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün 7 yıllık Çankaya hayatını ve görev süresince iç ve dış seyahatleri, mekan düzenlemeleri, kültür sanat faaliyetleri gibi konuları içeren kitapların basımında Gül çiftinin önemli katkısının olduğunu vurgulayan İsen, 3 kitabın daha baskıya hazırlandığını söyledi.

Her biri bir hazine durumunda olan kitapların tarihe ayna tutacağını belirten İsen, "Bu kitaplar, her aşamasında Beyefendi'yle, Hanımefendi'yle ilişki kurularak, görüşler alınarak ortaya çıkmış ürünlerdir” diye konuştu.

Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplayan İsen, Cumhurbaşkanı Gül’ün bundan sonra nasıl bir yol haritası izleyeceği ile ilgili soruya, “Bugün sadece kitaplarla ilgili konuşacağım” cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrunnisa Gül, Çankaya’dan ayrılacakları 28 Ağustos öncesi 7 yıl boyunca köşk kapılarının ardında yaşananları anlatan kitaplar hazırlattı.

Fotoğraflar ve kısa bilgiler içeren kitaplarda Çankaya mutfağı, Çankaya’daki tarihi ve sanatsal güzellikler ile Gül çiftinin himayelerine aldıkları sosyal sorumluluk projeleri anlatılıyor. Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü’nde oluşturulan ekipçe hazırlanan kitaplar Çankaya’ya ışık tutuyor.

ADIM ADIM GELECEĞE

Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrunnisa Gül’ün himayelerine aldıkları sosyal sorumluluk projelerini anlatan ve fotoğraflarla destekleyen kitap 195 sayfadan oluşuyor. 2007 ile 2014 yılları arasındaki faaliyetleri kapsıyor.

İHTİMAM, ZARAFET, LEZZET

270 sayfadan oluşan kitapta devlet başkanlarından gençlere, öğretmenlerden büyükelçilere, sanatçılardan şehit yakınlarına kadar verilen davetler yer alıyor. Fotoğraflarla zenginleştirilen kitap, ilk kez Çankaya mutfağını halka açıyor. Mutfağın arka planını da gösteren kitap, davetlerden çiçek tanzimlerine, salonların tefrişinden menülere dahil edilen tariflere kadar tüm detayları ile yeniden şekillendirilen resmi davetlerin hikayesini anlatıyor.

ÇANKAYA’NIN HAZİNELERİ

Abdullah Gül döneminde yürütülen porselen, seramik, cam, metal eşya, halı mobilya ve koleksiyonlarına yönelik kapsamlı envanter, restorasyon ve konservasyon çalışmalarını içeren kitapta, Çankaya’daki köşklerin tefrişatında kullanılan eserler arasından öne çıkanlar geçmişteki ve günümüzdeki sergilenmeyen fotoğraflar ve arşiv belgeleriyle birlikte sunuluyor.

Kitap Köşk hazinelerinin geleceğe aktarılması, restorasyon ilkelerinin sürdürülmesi tarihi ve sanatsal değerlerin canlı tutulmasını amaçlıyor. Çankaya’nın Hazineleri, Hayrunnisa Gül’ün himayesinde yürütülen çalışanlar sonucunda orijinal kondisyonuna dönüştürülen koleksiyonu ilk kez gözler önüne seriyor.

Taraf, 26.08.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.