Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Halef, selef denetim kaçağı

 Halef, selef denetim kaçağı
Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu hakkındaki Meclis soruşturma önergeleri ortada kaldı. Böylelikle halef, selef yeni koltuklarına yasama denetiminden kaçarak oturacaklar
 

12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan ile onun tarafından AKP’nin genel başkanlığına aday gösterilen müstakbel başbakan Ahmet Davutoğlu, yasama denetimin-den kurtularak koltuklarına oturmuş olacaklar. Bir talimatla aniden kapatılan Meclis çalışsaydı, muhalefetin yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle Erdoğan hakkında verdiği soruşturma önergesi ve Davutoğlu hakkında hala IŞİD’in elinde bulunan Türk vatandaş-ları ile ilgili gensoru önergeleri görüşülebilecekti. Ancak halef ile selef TBMM’de hesap vermeden yeni görevlerine başlayacak. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Erdoğan için “Arkasında Meclis soruşturma önergesi olduğu halde Cumhurbaşkanı olan bir kişi olarak Cumhuriyet tarihinde yerini alacaktır” dedi.

CHP, yarım kalan torba yasa tasarısı görüşmeleri sırasında dönemin başbakanı Erdoğan hakkında verdiği soruşturma önergesinin gerekçesinde, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarına değinerek Erdoğan’la ilgili iddiaların “bir suç izleniminin” de ötesinde ciddi bulguları içerdiğini bildirmişti. “Tüm kanıtlar birlikte değerlendiril-diğinde ‘sıfırlanmak’ istenen ve Erdoğan’ın mal bildiriminde yer almayan söz konusu paraların, yasadışı yollardan edinildiği sonucu kendiliğinden ortaya çıkmaktadır” denilen Meclis’te Soruşturma Komisyonu kurulması için verilen önergede Erdoğan’ın görevi sırasında ve görevindeki işlerden dolayı işlediği fiillerin; görevi kötüye kullanma,kamu görevlisinin suçu bildirmemesi, yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs, suçluyu kayırma, nüfuz ticareti, haksız mal edinme,mal kaçırma, gizleme suçlarına uygun düştüğü öne sürülmüştü.

Ancak AKP Grup yönetimi tarafından bir türlü Genel Kurul gündemine getirilmeyen soruşturma önergesi, Meclis’in de apar topar tatile girmesiyle sadece verildiğiyle kalmış oldu.

MECLİS’E BİLGİ VERMEDİ
Ahmet Davutoğlu hakkında da CHP, IŞİD’in 11 Haziran 2014 tarihinde Musul Başkonsolos-luğunu basarak 49 vatandaşımızı rehin alması karşısında TBMM’yi bilgilendirmemesi ve o günden bu yana çelişkili açıklamalar yapması gerekçesiyle gensoru vermişti. Davutoğlu hakkındaki gensoru da görüşülemedi ve artık o da işlevsiz kaldı.

YENİ GENSORULAR

CHP’li Akif Hamzaçebi, “Bugüne kadar hiçbir Cumhurbaşkanı arkasında bir soruşturma önergesi bırakarak Köşk’e çıkmadı” diyerek Ahmet Davutoğlu’nun da arkasında bir enkaz bıraktığını belirtti. Hamzaçebi, şunları söyledi: “Aynı sorunların devam etmesi, daha önceki hatalardan ders alınmaması durumunda yeni başbakan hakkında da dış politika nedeniyle gensoru vermemizin önünde engel yok. İzleyeceğiz, göreceğiz.”

Taraf, 25.08.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.