Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Demirtaş: 'Başbakan da soruşturmaya dahil edilmeli'

Demirtaş: 'Başbakan da soruşturmaya dahil edilmeli'

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Van'daki seçim bürosunun açılışında yaptığı konuşmada emniyetteki operasyonu değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, emniyet mensuplarına yönelik operasyona Başbakan Erdoğan'ın da dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

Van'daki seçim bürosunun açılışında konuşan Demirtaş, emniyetteki bugün ikinci dalgası yapılan " operasyonu değerlendirdi.

Hükümetin, seçim öncesinde operasyonları siyasi ranta dönüştürmeye çalıştığını ileri süren Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

"Tutuklanan, gözaltına alınan kişiler 'suç işledi mi, suçları var mı, yok mu?' bunlar adil soruşturma, yargılamayla ortaya çıkar. Ama bu da bir gerçektir. Gözaltına alınan birinci dalga ve ikinci dalgada alınan kişilerin tamamının hükümetin, İçişleri Bakanlığının emriyle çalıştığını bilmeyen yok. Bunlar suç işlemişse bizatihi dönemin içişleri bakanı, başbakanı da aynı operasyonlarda soruşturmaya dahil edilmelidir" diye konuştu.

Gözaltına alınan ve tutuklanan ekiplerin Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya'yı gözaltına aldığını bildiren Demirtaş, Kaya'nın bu kişiler tarafından yargıya baskı yapılmasıyla tutuklandığını dile getirdi. Başbakan Erdoğan'ın o dönemde, "Van belediye başkanı suç işlemese tutuklanmazdı" dediğini öne süren Demirtaş, şunları kaydetti:

"Soruşturmayı yürüten savcının gözaltına alınan polislere, 'Bekir Kaya'ya neden haksızlık yaptınız? ' sorusunu sorup sormayacağını merak ediyorum. Sormayacak. 'Başbakanı neden dinlediniz, Bilal'i neden izlediniz, paraları neden takip ettiniz?' diye soracaklar. Bunu soracaksa, kendi aralarında danışıklı operasyonla zulüm ettiklerine dair özeleştiri yoksa, egemenlik yarışı için birbirlerine girmişlerse buradan bir adalet çıkar mı? Biz buradan adalet çıkacağını zannetmiyoruz."

ntvmsnbc.com, 05.08.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.