Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Düşmanlık dilinden hepimiz bıktık

Düşmanlık dilinden hepimiz bıktık

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “İnsanlar düşmanlık dilinden bıktılar. Ötekileştiren, yabancılaştıran dilden bıktılar. Hepimiz bıktık. Bize çağıran, bağıran devlet istemiyoruz. Vergisini biz veriyoruz. Bu devletin kuruluşunda canımızı verdik. Zulmünü gördük. Bu devlet hepimize hizmet etmek için kurulmuş bir devlettir. Zulüm etmek için değil” dedi

Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, dün Ağrı’da vatandaşlara seslendi. Dörtyol Meydanı'ndaki mitingin ardından akşam saatlerinde düzenlenen yemek programında STK temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Burada konuşan Demirtaş, “Türk kardeşlerimizin bizim derdimizi anlaması lazım. Anlatabilmemiz lazım. Anlarsa sorunlarımız çözülür. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle bu ön yargıları kırmaya çalışıyoruz. Sadece cumhurbaşkanlığı seçiminde değil, sonrasında da Türkiye siyasetini şekillendirecek ana hattı oluşturmaya çalışıyoruz. Bu yüzden bize her yerden destek var. Bu çizgiye hasret var” diye konuştu.

BU DEVLET NASIL BİZİM DEVLETİMİZ OLACAK

“Tek ırk, tek mezhep dayatmasıyla bir cumhurbaşkanı o koltuğa oturursa içiniz nasıl rahat etsin” diye soran Demirtaş, devletin fark koymaması gerektiğini dile getirdi.

Demirtaş şöyle konuştu:

“Bu devlet sadece sizin devletiniz mi olacak. Olacaksa biz vergi vermeyelim. Hizmet de almayalım. Birlik içinde yaşayacaksak oradaki Cumhurbaşkanı hepimizi temsil etsin. Etnik kimliğimizle, mezhebimizle alay etmesin. Tehdit etmesin. Bu ülkenin hangi genci ölürse ölsün Cumhurbaşkanının yüreği yansın. Dağdaki gerillası da öldüğünde evladı gibi görsün. Polis, askeri, kadını ve çocuğu da öldüğünde kendi yurttaşı ölmüş gibi içi yansın. Acıları yarıştırır fark koyarsan bu devlet nasıl bizim devletimiz olacak. Kürk Kürt olarak, Türk Türk olarak kalsın. Herkesin ana dili kutsaldır. Demirtaş’a verilen her oy şahsıma değil bu ilkelere verilmiş oydur. Irkçılar dışında kimse bizden rahatsız değil. Onların ayağının altındaki halıyı çektiğimiz için rahatsız duyuyorlar. Irkçılık onların varlık nedenidir.”

Taraf, 05.08.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.