Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > 2.7 milyon seçmenin sadece yüzde 5’i oy kullandı

2.7 milyon seçmenin sadece yüzde 5’i oy kullandı

CUMHURBAŞKANLIĞI seçimini sandık başlarındaki gönüllü müşahitleriyle yakından takip eden ’Gurbetin Oyları Grubu’ tarafından ilk tur için yurt dışındaki 2 milyon 722 bin 981 seçmenden şu ana kadar sadece 178 bin 959’unun randevu alabildiği, kullanılan oy oranının yüzde 5 oranında olduğu açıklandı

’Türkiye’nin Oyları’ ile ’Gurbetin Oyları’ isimli sivil iki kardeş platformları mahalli seçimler için 30 Mart 2014 tarihinden yaklaşık 1 ay öncelikle Ortak Nokta Derneği ve Ankara Kent Forumu Derneği öncülüğünde müstakil gönüllülerin bir araya gelerek Ankara’nın Oyları’nı kurmasıyla çalışmalarına başladı. Tamamen gönüllü bireylerden oluşan, tarafsızlık, yerellik, şeffaflık, işbirliği ilkeleri kapsamında lidersiz ve yatay yapılanan, adil, şeffaf ve temiz seçim için çalıştığı belirtildi.

Gönüllüler, Türkiye’nin Oyları ile 80 ilde, ’Sandık Başındayız’ sivil platformu ile işbirliği arasında İstanbul’da, Gurbetin Oyları ile yurtdışındaki sandıklarda oylara sahip çıkmak için çalışıyor. Gönüllü bireylerin, yasal çerçevede sandık başında nasıl vazife yapabilecekleri eğitim programları aracılığı ile aktarılıyor ve vatan içi- vatan dışında açılan sandıklara yerleştirilmeleri sağlanıyor.

TWITTER’DAN ANLIK BİLGİLENDİRME

Üç adayın yarıştığı cumhurbaşkanlığı için vatan dışında başlayan seçim sürecinde gönüllüler aracılığı ile bir araya getirilen bilgiler, Twitter üstünde #GurbetinOylari etiketiyle yayımlanıyor. 10 Ağustos’ta ise, sandıklardan haberler #TurkiyeninOylari etiketinden izlenebilecek.

OY KULLANAN ORANI YÜZDE 5

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının devam eden oy kullanma işlemine ilişkin Gurbetin Oyları grubundan, seçim gündemine ilişkin bilgiler aktarıldı. 2 milyon 722 bin 981 seçmenden birinci devir için sadece yüzde 178 bin 959’unun (yüzde 6.4) randevu aldığı, 1 milyon 380 bin 909 seçmen sayısıyla en büyük vatan dışı seçmen kitlesine sahip Almanya’da ise bu oranın yüzde 6.6 olduğuna dikkat çekildi.

SEÇİMDEN NOTLAR

Şu ana kadar vatan dışında oy kullanma oranının yüzde 5’e ulaştığı açıklanarak, seçim gündemine ilişkin şu notlar öne çıkarıldı;

Frankfurt’ta mükerrer oy engellendi. Ailesinden sonra oy kullanması arzulayan bir seçmenin, Kayseri’de Havalimanı’nda da oyunu kullanmış bulunduğu tetkik edildi. * Özellikle Berlin ve Essen’de gönüllü müşahitlerimizin, yasal müşahit kartları yanlarında olmasına karşın seçimi gözlemlemek üzere sandık alanına girişlerine tam olarak keyfi bir uygulama ile izin verilmedi. * Almanya’da bazı alanlarda tutanakların kapılara asılması konusundaki ısrarlarımız sonuçsuz. * Oy zarfları kağıdının aşırı ince olması yüzünden çoğu zarfta seçmenin hangi namzet için oy kullandığı zarf açılmadan belirgin oluyor. Bu seçimin adil ve şeffaflığına büyük vuruş varabilecek bir etkin şekilde dikkat çekiyor.

RANDEVU SİSTEMİNİN İPTALİ DAHA BÜYÜK SORUN OLUR

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) randevu sisteminden randevu almış çok sayıda seçmene, seçtikleri zamandan öteki bir zamana bir randevu daha verilmesi, yani çifte süre ataması yapılması itibarıyla ilk gün bazı sandıklarda uygulanan oya oranla yüzde 30 civarında seçmenin arka gönderildiği açıklandı. Çifte randevuların yarattığı sorunlar devam ederken, seçmen sayısının azlığı itibarıyla seçim sürerken randevu sisteminin tam olarak iptal edilmesi için YSK’ya ve kamuoyuna yapılan baskının müspet sonuçlanmasının daha büyük sorunlara yol açacağı belirtildi.

PARTİLERE ’MÜŞAHİT GÖNDERİN’ ÇAĞRISI

İki gündür vatan dışındaki seçimlere düşük katılım itibarıyla randevusuz oy kullanma başvurularının YSK vasıtası ile reddedildiğini de duyuran gönüllüler, şu çağrıda bulundu:

“Bu hal toplu organizasyonlarla randevusuz oy kullanma teşebbüslerine yol açabilir. Özellikle daha kalabalık olması beklenen hafta sonunda denetimi sıkılaştırmak gerekmektedir. Randevu günü dışında lakin ve lakin gümrük kapılarında ve havaalanlarında oy kullanılabilir. Denetlemekle yükümlü olan sandık başkanları ve hariç işleri personelinin baskı altına alınması mecburiyetinde genelgeye aykırı oy müşterilerini müşahitler şekilde engelleyemeyiz. Gurbetin Oyları olarak, yeterli sayıda temsilci gönderemeyen bütün partileri bir an öncelikle az sayıda sandık görevlilerinin bulunduğu memleket ve sandıklara müşahit göndermeye çağırıyoruz. Seçim hukukuna ve oylara sahip çıkmak adına, mümkün bütün usulsüzlüklerin raporlanması ve tutanakların paylaşılmasında desteğinizi bekliyoruz.’

CAMİLERDEN TOPLU RANDEVU ÇAĞRISI

Pazar günü için her ülkeden haber aldıklarına da gösteren Gurbetin Oyları gönüllüleri, ’Camiler randevu alma sürecinde çağrıda bulunmuş ve vatandaşlara toplu şekilde randevular alınmış. Elbette bunda bir usulsüzlük yok. Ancak otobüslerle sandığa gidecekleri gün pazar. Pazar günü aşırı kalabalık olabileceği ve büyük baskılarla geçeceği beklentisi var’ uyarısında da bulundu

Hürriyet, 03.08.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.