Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Bahçeli: Köşk'te ayakkabı kutusu olmayacak

Bahçeli: Köşk'te ayakkabı kutusu olmayacak

MHP lideri Devlet Bahçeli, yeni cumhurbaşkanı için kriterini açıkladı. Bahçeli, “Ayakkabısı olacak ancak ayakkabı kutusu Çankaya'da bulunmayacak. Köşk'teki havuzlardan bir tanesi yandaşların havuzu olmayacak” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, genel başkan yardımcıları ve parti yöneticileri ile Emirdağ Belediye Başkanı Uğur Serdar Kargın'ı ziyaretinin ardından belediye önünde kendisini bekleyenlere hitap etti.

Cumhurbaşkanı seçiminin önemine vurgu yapan Bahçeli, aday olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yüklendi.

Bu seçimlerde, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olmasının, onun en tabii hakkı olduğunu ifade eden Bahçeli, şöyle devam etti:

“Ancak 12 yıldan bu yana ülkeyi yöneten Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkeyi nasıl yönettiğini, cepheleşmenin, kamplaşmanın, kutuplaşmanın, gerilimin nasıl ortaya çıktığını, Türkiye'yi 36 etnik temelden başlayıp her yönü ayrıştıran bir politikayı nasıl ve neden uyguladığını dikkate aldığımız takdirde ya Recep Tayyip Erdoğan uyarılmalı, uyarılara dikkat etmiyorsa da cumhurbaşkanı olma hakkını kendisine vermemeliyiz. Eğer bunu verdiğimiz takdirde aynı olaylar cumhurbaşkanlığı makamında da devam edecekse o zaman Türkiye'deki toplumsal olayların, toplumsal hareketliliklerin nereye ülkemizi götüreceğini kestiremeyiz, sebep olanlar da bu açından vebalden kurtulamaz."

'KAHİRE'DE DOĞMAK SUÇ MU?'
Başbakan Erdoğan’ın çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na yönelik sözlerine tepki gösteren Bahçeli, şöyle konuştu:

"Bir taraftan diyorsunuz ki biz bu kişiyi tanımıyoruz. Bir taraftan 33 yıldan bu yana Türkiye'ye hiç gelmemiş ama öbür taraftan son 15-20 gün içinde öyle aşağılayıcı, öyle hakaret edici cümleler kullanıyorsunuz ki lafın nereye vardığının farkında bile değilsiniz. Öyle şey olur mu? Kahire'de doğmak suç mudur? Kahire'de yetişip Türkiye'ye gelmek ve İslam ülkelerinin yönetim kademelerinde önemli sorumluluklar üstlenmek bir millete memlekete hizmet değil midir?

Şimdi bir an düşünelim; Emirdağ'ın yurt dışına verdiği çok büyük göç vardır, çoluk çocuğun rızkını kazanmak için. Bildiğimiz kadarıyla da Belçika'da yoğunlaşmışlardır. Yıllardan bu yana ikinci, üçüncü nesil orada doğmuş, orada yaşıyor ve orada siyasete hem mahalli idareler seçimlerinde katılıyor hem genel seçimlerde katılıyor. Ama doğduğu yer Brüksel ise Türkiye'ye gelip ben siyaset yapacağım dediği zaman hayır arkadaş sen Brüksellisin, sen Brüksel'de doğdun, bu memleketi bilmezsin deme hakkına sahip miyiz? Bu nasıl büyük bir ayrımcılıktır, bu nasıl bilinmez bir laftır, nereye uzanacağını nasıl fark etmeyeceksiniz. O zaman bu tür soruları bu günden sadece ve sadece cumhurbaşkanı olacağım diyerek Türkiye'yi her alanda bölüyorsun, bir de doğduğu yere göre ayrımcılık yaparsanız, ne yapacağız.

1963 yılında oraya giden büyük oğlan, Emirdağ'da doğmuş. Brüksel'e yerleşmiş, ekmek kazanır hale gelmiş, çocukları yanına aldırmış küçük oğlan ile kız orada doğmuş. Şimdi ne yapacağız, bir tanesi Emirdağ'da doğdu, bu bizim evladımız öbürü de Brüksel'de doğdu, bunlar bize yabancıdır mı diyeceğiz? Ne yapacağız bunun anasını babasını? O sebepten dolayı çok dikkatli olmayı gerektiren bir dönemdeyiz. Buna hassasiyet göstereceğiniz inancındayım. Devlet başkanlığı cumhurbaşkanlığı seçimini bir parti meselesi olarak görmemek gerekmektedir. Yanlışı varsa onu bir kenara bırakın, doğru bildiklerinize ne kadar inanıyorsanız onlara yol verin gitsin."

'ADALETİ NASIL BULACAKSINIZ'
Çay ilçesine giden Bahçeli, belediye başkanlığı ziyaretinin ardından belediye önünde konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı seçimi sürecinin adaletsiz olduğunu savunan Bahçeli, şunları kaydetti:

"Şimdi bir şahıs düşünün ki millete iradesi ile seçilmiş bir siyasi iktidarın genel başkanı olarak, başbakanlığı üstlenmiş, 12 yıldan bu yana ülkemizde başbakanlık yapmaktadır. Bu şahıs, bu dönem itibari ile cumhurbaşkanı adayı olmayı aklından geçirmiş, partisinden bazı çevreler de bunu uygun bularak 'aday' şeklinde takdim etmiştir. Bu andan itibaren artık Sayın Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'dır, bunda, Başbakan Erdoğan diyerek bir haksız rekabeti doğurmanın, devletin tüm imkanlarını başbakana sunmanın, valisi ile kaymakamı ile polisi ile her zaman devletin yöneticileri ile birlikte bazı devlet projelerini sanki kendileri yapıyormuş gibi takdim ederek, televizyonları da sabahtan akşama kadar, 17 tanesi yandaş, bazıları yanaşma, bazıları da korkudan teslim olmuş medya aracılığı ile sabahtan akşama kadar aday Recep Tayyip Erdoğan'ın propagandası yapılmaktadır. Peki 3 aday var, bu adaydan bir tanesi bu imkanlara sahip oluyor, diğerleri olmuyor ise demokraside adaleti nasıl bulacaksınız?"

TRT'YE TEPKİ
TRT'nin patronunun millet olduğunu belirten Bahçeli, "Sabahtan akşama kadar TRT, Recep Tayyip Erdoğan propagandasını yapar, 500 saati ona ayırır, 3 saati birine, 7 saatini de birisine ayırıyor ise artık burada millet, patron olmaktan çıkmış, aday Recep Tayyip Erdoğan ise patron olmuş, TRT ona hizmet ediyor demektir" diye konuştu.

'AYAKKABI KUTUSU OLMAYACAK'
Cumhurbaşkanı için ölçütünü de açıklayan Devlet Bahçeli, şöyle konuştu:

“Aday Erdoğan diyor ki, 'Ben cumhurbaşkanı olursam, havaalanı yapacağım, yol yapacağım, şunu yapacağım, bunu yapacağım…' Mübarek insan, sen başbakanken yaptığını yapıyorsun zaten. Bir de kalkıp cumhurbaşkanlığı makamında havaalanı yapacaksan, yol yapacaksan, baraj yapacaksan, kamu ihalelerinin hepsini sen yapacaksan, o zaman başbakana ne ihtiyaç var. Havuzda hangi arkadaşın varsa, cumhurbaşkanlığı binasının içindeki havuza doldur, ne yapıyorsan yap. Buna müsaade edilmemesi lazımdır.

Her tarafta havuz olabilir, her tarafta yolsuzluk olabilir, her tarafta adaletsizlik olabilir, her tarafta ayakkabı kutusu olabilir ama cumhurbaşkanlığı makamında bunların hiçbirisinin olmaması lazımdır.

İşte size bir ölçü; ayakkabısı olacak ancak ayakkabı kutusu Çankaya'da bulunmayacak. Yani, yalın ayak gezmeyecek tabii ki bir ayakkabısı olacak. Fakat ayakkabının kutuları orada olmayacak. Çankaya Köşkü'ndeki havuzlardan bir tanesi yandaşların havuzu olmayacak, orada bahçe sulamak ve güzellik yapmak için su bulunacak ama dolar ve Euro bulunmayacak."

ntvmsnbc.com, 03.08.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.