Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > 'Destekçi' vekillere terör soruşturması

'Destekçi' vekillere terör soruşturması

22 Temmuz operasyonunda gözaltına alınan polislere Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne giderek destek veren milletvekillerine savcılık tarafından soruşturma açıldı

"Cemaatçi polislerin sorgulanmasını önledikleri" iddiasıyla milletvekilleri Hakan Şükür, İdris Bal, İdris Naim Şahin ve Mahmut Tanal hakkında soruşturma başlatıldı.

Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, söz konusu 4 milletvekilinin, "örgütlü" olarak adliyede kargaşa çıkarıp, polislerin sorgulanmasını engellemeye çalıştığı iddiasıyla soruşturma yürütüyor. Büro, polislerin "Gözaltı süresi doldu" diyerek adliyeden çıkma girişimine de soruşturuyor.

KAMERA KAYITLARINA EL KONULDU

AK Parti'den istifa eden Hakan Şükür, İdris Bal ve İdris Naim Şahin ile CHP'li Mahmut Tanal, polislerin sorguları sürerken adliyeye giderek soruşturmayı takip etmişti. İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu işe, şüpheli polislerin sorgulanma aşamalarının gerçekleştiği adliye nezarethanesi ve duruşma salonunu gören kamera kayıtlarına el koyarak başladı.

TEMİZLİK İŞÇİLERİNE GÖRÜNTÜLERİ CEMAATE VERME SUÇLAMASI

Sabah gazetesinin haberine göre, gözaltında bulunan polislerin İstanbul Adliyesi'ndeki sorguları sırasında, savcı ve hâkimlerin odalarının basıldığı, nezarethanelere kamera sokulduğu, hâkimin avukatlarca baskı altına alınarak çalışmasının engellendiği öne sürüldü. Örgütlü bir yapı tarafından yapıldığı iddia edilen eylemler sırasında, İstanbul Adliye Sarayı'nın temizlik işlerini yapan firmada görevli 2 personelin de telefonlarıyla çektikleri görüntüleri cemaate verdiği iddia edildi. Savcılık soruşturmaya, bu 2 personeli de dahil etti.

Taraf, 02.08.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.