Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Bahçeli: "Edepsizliğin başladığı yerde edebiyet biter"

Bahçeli: "Edepsizliğin başladığı yerde edebiyet biter"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter'da yaptığı açıklamada Mehmet Akif tartışmalarına değinerek, "Edebiyat ahkamı kesenlere Akif’in şu sözünü hatırlatıyorum: Edepsizliğin başladığı yerde edebiyat biter" ifadesini kullandı.

İşte Bahçeli'nin resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamalar;

"Geride kalan Mübarek Ramazan Bayramı’nın manevi güzelliklerini; barış ve kardeşlik mesajlarını doyasıya yaşayamadık, doyasıya hissedemedik.

Çünkü Türk-İslam âlemi kan ağlarken, Türkmeneli ve Gazze yürek burkan acılar içindeyken; gülemeyiz, gürleyemeyiz, güven içinde kalamayız.

Soydaşlarımız ve din kardeşlerimiz baştan ayağa zincire vurulmuşken, vahşet bulutlarından oluk oluk ölüm yağarken huzurlu olamayız.

Demir nasıl pas tutarsa, kalplerde paslanır; toprak nasıl donarsa merhamet de donar, insanlık da buz keser.

Küflenme yalnızca gıdalara has değildir; asıl felaket ve fecaat vicdan küflenmesi, insani kirlenme, yürek kilitlenmesidir.

Zulüm karşısında tarafsız kalmak, zalim karşısında aciz ve korkakça yutkunmak hem milli hem de dini emanetleri inkâr etmektir.

Haksızlık karşısında susmak rahmetin safından günahın karanlığına, hürriyetin yanından esaretin karşı yakasına geçiş yapmaktır.

Türkmen katliamını sessizce izleyenlerin, hatta el altından kolaylaştıranların; Gazze dostluğu, İsrail düşmanlığı göz boyamadır.

Gazze’deki çocuklar için ağlayanların; Türkmen çocuklarını, körpecik Türkmen masumları umursamaması cinayetlere yardım ve yataklıktır.

Korkunun, yalanın, inkarın, iki yüzlülüğün; tahkir, tahrik, tahakküm ve tasallutuna engel olmalı, göğüs germeliyiz.

Bilelim ki bugünü ihmal edersek, yarını kaybederiz. Dünü unutursak gelecekten mahrum olmakla kalmaz, tarihten de siliniriz.

Çıkarlarını mukaddesat, haramı mihrap yaparak sürekli alçalış, sürekli düşüş içinde olanlara artık yeter, artık dur demeliyiz.

Her değerimizden husumet çıkaranların; örneğin İstiklal Marşı’ndan bile kutuplaşma üretenlerin ayak oyunlarına duyarsız kalmamalıyız.

Ne diyor merhum Akif; ‘Korkma’; o halde zorbalardan korkmak, zalim koalisyonundan ürkmek varlığımızı hiçse saymaktır.

Bu cennet vatana kast edenler, toprağı sıksak fışkıracak şühedanın kemiklerini sızlatanlar Akif’e gerçek manada nankörlük yapanlardır.

Can ve cananı cüzdanlara sıkıştıranlar Akif’i, eserlerini, sözlerini ve tavsiyelerini hakkıyla, layıkıyla ve samimiyetle benimseyemez.

Kıta-beyit tartışmasına dahi girerek edebiyat ahkamı kesenlere Akif’in şu sözünü hatırlatıyorum: Edepsizliğin başladığı yerde edebiyat biter"

Hürriyet, 01.08.2014

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.