Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Demirtaş: "Bizi yok sayan, bize musallat olan bu ceberut devlet anlayışını değiştirelim"

 
Demirtaş: "Bizi yok sayan, bize musallat olan bu ceberut devlet anlayışını değiştirelim"
 

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Gaziantep'te düzenlenen mitingde halka seslendi

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bizi yok sayan, bize musallat olan bu ceberut devlet anlayışını değiştirelim" dedi.

Demirtaş, Gaziantep'te Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitingde, Çankaya'yı "halkın Çankaya'sı" yapmak için göreve talip olduklarını söyledi.

Seçim sonuçlarını gören herkesin şaşıracağını ifade eden Demirtaş, "Bu ülkeyi siz kalkındırıyorsunuz ama sıra Çankaya'ya gelince, 'Çankaya sizin olamaz' diyorlar. 'Kolunda 700 bin dolarlık saati olanların olabilir ama sizin olamaz' diyorlar. İşte bu anlayışa isyan etmek için aday olduk. Halk kendi içinden kendi evladını çıkarıp, 'orada halk oturacak' diyebilir. Bizi yok sayan, bize musallat olan bu ceberut devlet anlayışını değiştirelim" diye konuştu.

Demirtaş, ülkeye artık ezilenlerin el koyduğunu aktardı. Vatandaşlardan oylarını mazlumdan yana kullanmasını isteyen Demirtaş, şöyle konuştu:

"Partizanca düşünmeyin, vicdanınızla hareket edin. Recep Tayyip Erdoğan, seçilemese de başbakan olarak görev yapmaya devam edecek. Bizim gibi biri cumhurbaşkanı olursa, onun yanlışlarını da denetleme şansı olacak. AK Parti'liler genel başkanlarını seviyorlarsa benim gibi bir insan hakları avukatını onun başına koysunlar ki yanlış yapmasına, halka zulüm etmesine fırsat vermeyelim."

'10 MİLYON KİŞİYE HAKARET'
Demirtaş, oy kullanma kabinine giren seçmenin karşısına çıkan her bir fotoğrafın yeni bir yaşamı simgeleyeceğine dikkati çekti. Başbakan Erdoğan'ın kendisine yönelik "satılmış" ve "terbiyesiz" şeklinde ifadeler kullandığını savunan Demirtaş, şunları kaydetti:

"Bu nasıl bir ahlak ve vicdandır. Benim şahsıma değil ama benim temsil ettiğim partiye oy vermiş 3 milyon insan var. Aileleriyle 10 milyon insan var. Sen bana hakaret etmekle 10 milyon kişiye hakaret etmiş oluyorsun. Eğer kendisi bağlamanın dilinden konuşmayı bilseydi böyle konuşmazdı. Şunu da bilsin ki ben Yozgat sürmenesini de severim. Ben Karadeniz'in asi türkülerini de Ege'nin zeybeğini de Antep'in bozlağını da Kürdün gelinini de çalar söylerim. Benim ne çaldığım ortada. Sen ne çalıyorsun onları açıkla."

"Türküler yalan söylemez" şiarıyla çalışacaklarını anlatan Demirtaş, "Türkülerin kardeşliği gibi olacağız. Türküde her şey vardır. İsyan da emeğin sömürüsüne itiraz da... Türkünün bile kıymetini bilmeyip, türküyle bize hakaret etmeye çalışanlara karşı 10 Ağustos'ta öyle bir ders verin ki gece gündüz arabesk dinlemek zorunda kalsın" diye konuştu.

ntvmsnbc.com, 01.08.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.