Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Cumhuriyet.com.tr Erdoğan'a plaka söktürdü ama yenisi de sahte çıktı

Cumhuriyet.com.tr Erdoğan'a plaka söktürdü ama yenisi de sahte çıktı

Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet.com.tr'nin haberi üzerine bugün kullandığı aracın plakasını değiştirdi. Dün sahte plaka kullanan Erdoğan'ın aracına bugün takılan yeni plakanın da trafiğe tescili olmadığı ortaya çıktı

Cumhuriyet.com.tr, Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim yasakları nedeniyle Mercedes marka aracına taktığı plakanın sahte olduğunu duyurmuştu. Erdoğan'ın kullandığı siyah Mercedes marka arabada takılı olan plakanın, 2009 model gri Fiat marka bir araca ait olduğunu yazmıştık.

Cumhuriyet.com.tr'deki bu haber üzerine CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da harekete geçmiş, konuyu Yüksek Seçim Kurulu'na taşımıştı.

İşte tüm bu gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan kullandığı makam aracına bugün farklı bir plaka taktı. Erdoğan'ın kullandığı araçtaki plaka "34 VM 3090" olarak görülüyor.

E-devlet üzerinden yapılan sorgulamada bu plakanın ise trafiğe tescili olmadığı ortaya çıktı.

Sahte plakayla trafiğe çıkmak;

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 202/2 maddesinde mühürde sahtecilik 1 yılla 6 yıl arası hapis.
TCK'nın evrakta sahtekarlık bölümünde 204 maddenin 1 ve 3. maddeleri gereğince de 3 yılla 7,5'a kadar hapis cezasını gerektiriyor

Erdoğan'ın Mercedes'inin plakası Fiat'a ait çıktı
 
1994 yılında belediye başkanlığı için seçim kampanyasında kullandığı '34 RTE 54' plakası sahte çıkan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de aynı şeyi yaptı. Erdoğan'ın bugün makam aracı olarak kullandığı otomobilde takılı olan plaka başka bir araca ait çıktı.
 

Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan bugün seçim yasaklarının başlamasıyla makam aracını değil sivil plakalı bir aracı kullandı. Van'daki miting için evinden ayrılırken "06 BV 8534" plakalı Mercedes marka bir aracı kullanan Erdoğan, ANA uçağını da kullanmadı.

PLAKA SAHTE ÇIKTI

Erdoğan'ın makam aracı olarak kullandığı arabanın plakası ise başka bir araca ait çıktı.. E-Devlet üzerinden yapılan sorgulamada Erdoğan'ın kullandığı araçta takılı olan plaka, 2009 model, Fiat marka bir gri bir araca ait gözüküyor

Cumhuriyet, 01.08.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.