Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Tanal: Selam Tevhid soruşturmasının ucu kime dokunuyor?

Tanal: Selam Tevhid soruşturmasının ucu kime dokunuyor?

Polislerin sahur operasyonu ile gözaltına alınmasını ve her aşaması hukuka aykırı şekilde yürütülen soruşturma sürecini yakından takip eden TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Tanal, Selam Tevhit terör örgütü soruşturmasıyla ilgili takipsizlik kararına itiraz edeceğini söyledi.

Takipsizlik kararı ile ilgili asıl amacın örgütün elemanlarının kaçmasına fırsat vermek olduğunu ifade eden Tanal, zamanlamasıyla ilgili de, bayram süresince 15 günlük itiraz süresi olduğunu bu itiraz süresinin bitirilmesinin amaçlandığını söyledi. Bu örgüt tarafından öldürülen vatandaşların yakınlarına çağrıda bulunan Tanal, “Lütfen bu dosyanın takipsizlik kararına itiraz etsinler. Çünkü 15 gün itiraz süresi var. 5 Ağustosta bitmiş oluyor ki bu dosyanın takibinin bırakılmaması lazım.” ifadelerini kullandı.

 

 

‘Selam Tevhid Kudüs Ordusu Örgütü’nün Yargıtay tarafından terör örgütü olarak kabul edildiğini belirten Tanal, “Böyle bir örgüte aynı duyarlılıktaki soruşturmayı savcı niye kapatır? Sebep ne? O soruşturmanın ucu kime dokunuyor.” sorularını sordu.

 

Bu dosyanın takibinin bırakılmaması gerektiğini söyleyen CHP milletvekili, “Mevcut olan şuandaki emniyet müdürünün operasyon sürecindeki tutanaklarda bile değişiklikler var. Tutanağa geçirilmeyen ifadeler de var. Ben hangisini geçirip hangisini geçirmeyim diyen bir yargı var. Orada bir irade var ve bunu gayet iyi avukatlar paylaşabiliyorlar. Yani kamuoyunda ki o gün çıkan gazetelerde baktığımızda gayet iyi anlaşılıyor. Baktığımız zaman gayet açık ve net. Bu yargıçlarda güven yok. Bu mahkemeye güven yok. Tüm yargıçları ve yargıyı itibarsızlaştırmışlar. Yargıyı hakikaten zar altına bırakmışlar. Yargının yeniden bir güven kazanması için tasfiye edilmesi lazım.” şeklinde konuştu.

 

“Selam Tevhid Kudus Ordusu Örgütü'nde dinleme kararlarının altında imzası bulunan hâkimin polislerle ilgili soruşturma sürecinde görev almasının ayrı bir skandal olduğunu söyleyen Tanal, “2005'ten sonra soruşturma talimatını savcılık vermezse emniyet kendiliğinden hareket edip soruşturma açamaz. Bunu tüm kamuoyu bilsin. Türkiye'de o kadar anayasacılar, ceza hukukçuları, hukuk fakülteleri var, niye kalkıp kamuoyunu aydınlatmıyorlar.” dedi.

 

Tanal, “Ceza kanunu 24. Maddede ‘Kanunun hükmünü yerine getiren kimseye ceza verilmez', iki ‘yetkili bir merciden verilip yerine getirilmesi görev gereği zorunlu olan emri uygulayan da sorumlu olmaz' diyor. Aynı zamanda anayasamızın 138.maddesi diyor ki ‘mahkeme kararları yasama, yürütme, yargı, idari tüm kamu kurum ve kuruluşlarını bağlar' diyor.” şeklinde ceza kanununun maddelerinin açık olduğunu söyledi. Siyaset mahkeme salonuna girerse adalet dışarı çıkar diyen Tanal, bu sorguda siyasetin duruşma salonuna girdiğini söyledi.

 

Kim suç işlerse işlesin maddi gerçeğin ortaya çıkması, suçun cezasız kalmaması, adil yargılanma olması gerektiği söyleyen Tanal, “Mesela gezi olaylarında sekiz tane çocuğu öldüren o polislerin hangisi açığa alındı, hangisi tutuklandı. Ama bu soruşturmayla ilgili bazı polislerin silahlarına el konuldu, maaşları kesildi. Bu mu adil yargılama.” şeklinde konuştu.

 

Hâkimin tarafsız olması gerektiğinin altını çizen Tanal: “İnsanlar önce Allah'a inanır, sonra yargıya inanması lazım. Hâkim cübbeyi giydiğinde ben her türlü baskıdan arındırılmışım demeli. Fakat hâkim taraflı mı tarafsız mı tartışması bu yargıcın Facebook sayfasında yaptığı paylaşımlardan çıktı. Hâkim İslam Çiçek, ‘Allah uzun ömür versin uzun adam' şeklindeki paylaşımlarda bulunmuştu. Hâkimin cübbesini giydiği anda her şeyi bir tarafa bırakması gerekiyor.” belirtti.

 

“Diğer davalarda hangi insan hakkı ihlal edildiyse onları kayıt altına aldıysak burada da hangi aşamada hangi insan hakkı ihlal ediliyorsa onun peşindeyim.” diyen Tanal, “Hukuk herkese lazımdır. Hukukun ırzına geçildi, iğfal edildi, hukuk bu davada paspas edildi.” ifadelerini kullandı.

 

“Bir ülkede eğer düzeni yıkacaksanız adalet duygusunu yıkacaksınız. Bunların yapmak istediği ülkemizi parçalamak, bölmek bitirmek için TSK'yı, vatandaşın basınını, muhalefeti bitirdiler, şimdi de adalet duygusunu bitirerek düzeni yıkmak istiyorlar.” diyen Tanal tüm vatandaşlara adalete sahip çıkmaları çağrısında bulundu

Zaman, 31.07.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.