Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > İsrail'e askeri istihbarat desteği sorusu

İsrail'e askeri istihbarat desteği sorusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

Tanrıkulu önergesinde "TÜRKSAT 4A Uydusu, İsrail’e askeri istihbarat sağlanması yönünde frekans desteği sağlamakta mıdır?" diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, Milli Savunma Bakanı Yılmaz tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle şu soruları yöneltti:

"TÜRKSAT 4A Uydusu, İsrail’e askeri istihbarat sağlanması yönünde frekans desteği sağlamakta mıdır? TÜRKSAT 4A Uydusu Frekans tahsislerinin ileri bir tarihe ertelenmesinin nedeni TÜRKSAT 4A Uydusunun İsrail’e istihbarat sağlanması için tahsis edilmiş olması mıdır? İsrail ile imzalanan Askeri İşbirliği Anlaşmalarında TÜRKSAT 1A, TÜRKSAT 1B, TÜRKSAT 2A, TÜRKSAT 3A, TÜRKSAT 4A ve GÖKTÜRK 2 uydularının İsrail tarafından da istihbarat temini amacıyla kullanılmasını sağlayan maddeler bulunmakta mıdır? İsrail’in Demir Kubbe ve Davud’un Sapanı isimli füze savunma sistemlerine Türkiye’den sağlanan doğrudan veya dolaylı destekler var mıdır? Varsa nelerdir? İsrail Hava Kuvvetleri pilotlarının Konya’daki 3'üncü Ana Jet Üssü’nde eğitim gördükleri iddiası doğru mudur? İsrail Hava Kuvvetleri Dökme Kurşun tatbikatını Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üssü’nde gerçekleştirdikleri iddiası doğru mudur? 2004 yılından itibaren Konya da İsrail devletine kiralanan veya satılan arazilerin toplam miktarı ne kadardır? İsrail, Konya’daki arazilerin ne kadarlık bölümünü askeri eğitim amaçlı olarak kullanmaktadır? 2004 – 2014 yılı 18 Temmuz itibarıyla arasındaki dönemde Türkiye ve İsrail'de karşılıklı olarak görevlendirilen TSK ve İsrail Ordu mensuplarının toplam sayısı nedir?"

Taraf, 31.07.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.