Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > İhsanoğlu: "Diktatörlüğe giden yolu kapatmak istiyoruz"

İhsanoğlu: "Diktatörlüğe giden yolu kapatmak istiyoruz"

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu İstanbul'da dün sürdürdüğü seçim gezilerinde, 3 ilçenin meydanında seçim otobüsü üzerinde halka hitap etti

İhsanoğlu Bağcılar, Kartal ve Maltepe meydanlarında önce vatandaşların bayramını kutladı. İhsanoğlu daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çankaya Köşkü bir öfke yeri değil. Devletin başı serinkanlı olmalıdır. Devletin başkanı öfkeli olmamalıdır. Çankaya devletin sigortasıdır. O sigorta hiçbir zaman atmamalıdır. O sigorta attığı zaman devlet çöker.

Zaten adalet mülkün temeli dedik ve bu gün bu temel su almıştır. Adalet mefhumu sarsılmıştır. Mahkemelerimiz maalesef siyasetin etkisi altında kalmıştır. Kolluk kuvvetlerimiz de siyasetin etkisinde kalmıştır. Çankaya da artık siyasetin etkisi bir şahsın etkisinde kalmamalıdır. Milletin bütünlüğünün temsilcisi olmalıdır. Bir tek partinin temsilcisi değil, bütün partilerin, partisiz olanların temsilcisi olmalıdır. Çankaya'da oturacak cumhurbaşkanı bir siyasi tercih sahibi olmamalıdır.

BU MAKAMA YARIŞIRKEN MEDENİ OLALIM
 

Bu makama yarışırken layık olalım. Medeni bir şekilde yapalım bu yarışı. Efendice yapalım. Çelebice yapalım. Böyle kaba saba şeyler yapmayalım lütfen. Ama gelin görün ki koro halinde hepsi tek bize yüklenmişler sabahtan akşama kadar sıraya girip laf ediyorlar. Ben de bunların hiçbirisine cevap dahi vermiyorum. Çünkü yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Bu mum ister mumdan olsun ister ampulden olsun akşama kadar daha yatsıya kadar gitmez.

BİZ DİKTATÖRLÜĞE GİDEN YOLU KAPATMAK İSTİYORUZ

Biz diktatörlüğe giden yolu kapatmak istiyoruz. Biz bütün güçlerin tek elde toplanmasını istemiyoruz. Biz kuvvetler ayrılığı ilkesinin geçerli olmasını istiyoruz. Biz parlamenter rejimin devam etmesini istiyoruz

CUMHURBAŞKANI İNSANLAR ARASINDA GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURAR

Türkiye'de sosyal adaletin yeniden tesis edilmesi lazım. Gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesi lazım. Bu ancak bütün partilere eşit mesafede olan bir cumhurbaşkanının yapacağı inisiyatiflerle olur. Cumhurbaşkanı köprü yapmaz, baraj yapmaz, yol yapmaz ama yol gösterir. Köprü kurmaz; ama insanlar arasında gönül köprüleri kurar. İnsanlar arasında anlayış köprüleri kurar.

GAZZE'DEKİ MEZALİMİ KINAYA KINAYA KINA EVİNE DÖNDÜK

Ortadoğu' da barışın kurulmasını istiyoruz. Biz istiyoruz ki Filistinli kardeşlerimiz haklarına kavuşsunlar. Biz istiyoruz ki Gazze'de yapılan mezalim durdurulsun. Sırf kınamakla yetinmeyelim. Biz artık kınaya kınaya kına evine döndük. Yeter artık kınamakla. Biz artık biraz başka şeyler yapmamız lazım. Biz o kardeşlerimize hem maddi, ham manevi hem de uluslararası kuruluşlarda yardımcı olmamız lazım.

IRAKLI TÜRKMENLER

Ama biz Gazze' deki kardeşlerimizi düşünürken Irak'taki Türkleri de düşünmemiz lazım. Orada evlerinden kovulan on binlerce Türkün encamını düşünmemiz lazım. Biz bunlara dikkat çekmek istediğimiz zaman Filistin düşmanı ilan ediliyor, İsrail dostu ilan ediliyoruz. Ben İsrail'den bir cesaret madalyası almadım. Bana Filistinliler kahramanlara takdir ettikleri madalyayı verdiler."

İhsanoğlu'nun konuştuğu sırada, kalabalık zaman zaman "Birleşe birleşe kazanacağız, Türkiye seninle özgürleşecek" şeklinde sloganlar attı.


"EVİMDE EKMEK YOK DİYEN" GENCE 100 LİRA VERDİ

Cumhurbaşkanı Ekmeleddin İhsanoğlu Bağcılar Sancaktepe Mahallesi'nde esnaf ve vatandaşlarla bayramlaştı. Bayramlaşma sırasında İhsanoğlu'nun yanına gelen bir kişi, İhsanoğlu'na "Evimde bir ekmek yok. Kim yardımcı olacak bana. Ben çocuğumun ilaçlarını almak için ne yapmalıyım" dedi. Genci dileyen İhsanoğlu, cebinden çıkarttığı yüz lirayı gence verdi. İhsanoğlu daha sonra gezisine devam etti. Daha sonra İhsanoğlu basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


TÜRKİYE NE IRAK NE SURİYE OLACAKTIR


Türkiye ve demokrasinin önündeki engellerin kalkacağını vurgulayan İhsanoğlu, "Halk tekrar, birliğine beraberlerine kavuşacaktır. Halkın içindeki ayrık otları ortadan kalkacaktır. Halk 76 Milyon olarak birbirine kavuşacaktır. Türkiye ne Irak ne Suriye olacaktır. Ben buradayım. Halkla beraberiz. Etrafımızda bir tane koruma memuru yok. Helikopterler yok. Halkla iç içeyiz. Halk bizi seviyor. Halk bize mührünü, bizim resmin altına o oy pusulasındaki en sağdaki yere basacaktır. Ben bunu görüyorum. 50'lerdeki halkın büyük değişimine benzer, bugün 2014 senesinde, Türkiye yine böyle bir oy patlamasıyla 'Yeter artık' diyecektir. Bu herkese sürpriz olacaktır."


ARINÇ’A KAHKAHA YANITI

 

Başbakn Yardımcısı Bülent Arınç'ın kadınlarlın kahkaha atamasına dair açıklamaları hakkındaki soruya da İhsanoğlu'nun eşi Füsun İhsanoğlu "Hanımlar beylerin baş tacıdır. Kadınların neşeli olması, şen olması toplumun lehinedir. Aleyhine değildir. Hele hele böyle bir ortamda neşeye çok ihtiyacımız var" şeklinde cevap verirken, İhsanoğlu da "Bu kadar gergin bir ortamda eşlerimiz, kızlarımız, annelerimiz, bacılarımız kahkaha atabiliyorlarsa, biz demek hala sağlıklı durumdayız. Türkiye hala bu kabustan kurtulma ümidini besliyor demektir. Yakında kurtulacak inşallah" dedi

Taraf, 31.07.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.