Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Muhalefetten iki itiraz

Muhalefetten iki itiraz

Bahçeli, Başbakan’ın cumhurbaşkanı adaylığına itiraz edeceklerini söyledi. CHP’li İnce de YSK’ya başvurarak Erdoğan’ın görevden ayrılmış sayılması gerektiğini belirtti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığına itirazı olduğunu belirterek “Erdoğan’ın adaylığı henüz kesinleşmiş değil. Bundan sonra tüm yetki YSK’dadır. YSK hayati bir sınav verecektir” dedi. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığının kesinleşmesi ile birlikte görevinden ayrılmış sayılacağını bunun da Yüksek Seçim Kurulu’na bildirilmesi gerektiğini söyledi.

HİÇ Mİ EVİ YOK

Parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın adaylığı ve bundan sonraki yasal süreç hakkında açıklamalarda bulunan Bahçeli, şunları söyledi: “Erdoğan’ın çürümekte olan siyasi ömrünü biraz daha uzatabilmek için her türlü oyunu oynayacağı bütün çıplaklığıyla görülmektedir. Başbakan bu kaçınılmaz sonu gördüğünden Çankaya’ya kaçmak için gözünü karartmıştır. Başbakan mertçe, yüreklice, adilce diğer adaylarla aynı şartlarla olmalıdır. Zırhını çıkarmalı ve görevinden istifa etmelidir. Başbakan tek adamlığa heves etmiştir. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için süre 3 Temmuz’da dolmuştur. TBMM’ye yapılan adaylığa başvuruların son günü 4 Temmuz’du. 8 Temmuz’da aday listesi Resmi Gazete’de yayınlanacaktır. 11 Temmuz Cuma günü de kesin liste duyurulacaktır, süreç işlemeye başlayacaktır. Recep Erdoğan’ın adaylığı henüz kesinleşmiş değil. Bundan sonra tüm yetki YSK’dadır. YSK hayati bir sınav verecektir.

Şayet Türkiye bir hukuk devletiyse Erdoğan’ın adaylığının YSK tarafından reddedilmesi lazımdır. MHP Erdoğan’ın adaylığına itiraz etmektedir. Serveti 3 yıl içinde 1 trilyon artış göstermiştir. Başbakan 3 yıl içinde hangi yatırımı yapmıştır da serveti bu kadar artmıştır. Başbakan’ın hiç mi evi yoktur, manşetleri süsleyen villalar kimin üzerinedir?”

O LAF ÇOK TEHLİKELİ

Bahçeli, Erdoğan'ın önceki gün Kadıköy İmam Hatip Lisesi'nin iftarında sarf ettiği “İmam hatip okulları bir direniş, bir direnç olarak ortaya çıktı. İmam hatip okulları aslında bir düşüncenin isyanıdır, bir itirazıdır” sözlerini eleştirdi. Bahçeli, “İmam hatip liseleri bir isyandır cümlesi çok tehlikeli bir ifadedir. 'El Tayyip’ ordusu kurulmak mı istenmektedir? Böyle bir rezalet olabilir mi? Başbakan Erdoğan'ın nerede ne konuşacağı artık iyice sapmaktadır. Kendisinin bu konuda dikkatli olması lazım. İmam hatip liseleri Tayyip Erdoğan'ın arka bahçesi ve gelecekte kuracağı 'El Tayyip' ordusunun elemanları değil, milletimizin öz evlatlarının okuduğu, millete hizmet etmek şevkiyle yetişen kadrolardır. Buraya isyancı ve direnç unsuru gibi laflar katmak IŞİD paralelinde hareket etmeyi düşünmek demektir” dedi. Devlet Bahçeli, soru cevap kısmında MHP’nin 11 Temmuz’da Erdoğan’ın adaylığına itiraz edeceğini söyledi.

 

Taraf, 06.07.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.