Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Ekmeleddin İhsanoğlu: Nasıl bir Cumhurbaşkanı?

Ekmeleddin İhsanoğlu: Nasıl bir Cumhurbaşkanı?
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, CNN Türk'te canlı yayına katıldı. Taha Akyol'un hazırlayıp sunduğu Eğrisi Doğrusu programında merak edilen soruları yanıtladı.
CNN Türk canlı yayınında soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, seçilecek Cumhurbaşkanı'nın mevcut anayasal yetkilere ve halkın oyu ile göreve geleceğini belirtti ve "Bu büyük bir güçtür. Bunu kendi siyasi gündemi için mi kullanacaktır, yoksa halkın ve devletin menfaatleri için mi?" diye sordu. İhsanoğlu, "Cumhurbaşkanı herkese eşit mesafede olmalıdır" dedi ve tanımını şu sözlerle yaptı: "Bence Cumhurbaşkanı devletin başı, milletin babası olmalıdır."

"Türkiye'nin içeride huzura ihtiyacı var. Güvene ve korkudan arınmaya ihtiyacı var." diyen Ekmeleddin İhsanoğlu, "Ben bunu İstanbul'da da Yozgat'ta da görüyorum. Anadolu'nun çeşitli yerlerinde bunu açık olarak görüyorum. Siyasetin zıtlaşması ve bölünmeler vatandaşı çok rahatsız ediyor. Cumhurbaşkanının birinci vazifesi, toplumda birleşmeyi sağlamak. Bölgenin istikrarını sağlayacak siyaseti üretmeli. Türkiye buna muktedirdir." dedi.

"İkinci husus ise, cumhurbaşkanı bir siyasi kadronun temsilcisi olmamalı." diyen Ekmeleddin İhsanoğlu, "Çünkü siz yüzde 55 de alsanız size oy vermeyen yüzde 45 var. Siyasetin yapılacağı yer Meclis'tir. Bu çok önemli bir şey. Devletin tepesinde kavga ve gerilim olur ise orası emniyet sübabı değil. Oranın sigortası atarsa (Allah korusun) memleketin sigortası atar. Orada bütün partilere aynı mesafede olacak, kimseden taraf olmayacak. devletin kurumları arasında uyumu sağlayacak." diye konuştu.

cnnturk.com, 03.07.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.