Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > CHP, Başbakan'ın istifası için YSK'ya başvurdu

CHP, Başbakan'ın istifası için YSK'ya başvurdu
CHP, AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı olan Başbakan Erdoğan'ın görevinden istifa etmesi talebiyle YSK'ya başvurdu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, cumhurbaşkanlığına aday olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, mevcut görevinden ayrılması talebiyle Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurdu.

Tanal, dört sayfadan oluşan dilekçesini sunduktan sonra YSK önünde bekleyen basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin şaibeli olmaması, herhangi bir yolsuzluğa bulaşmaması, dürüstlük ilkelerine bağlı kalınması ve haksız koşulların oluşmaması için YSK'ya başvurduklarını söyleyen Tanal, Anayasa'nın 76. maddesi ve YSK'nın 2923 sayılı genelgesine göre, "hizmette bulunan, işçi niteliği taşımayan kamu görevlilerinin seçime katılabilmesi için istifa etmesi" gerektiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın "kamu görevlisi" kapsamında olduğunu ve istifa etmesi gerektiğini savunan Tanal, istifa edilmemesi durumunda "kamu görevlilerinin etki altında kalması, seçimlerin dürüstlük ilkesi çerçevesinde işlememesi" gibi durumların ortaya çıkabileceğini öne sürdü.

Başbakan Erdoğan'ın istifa etmemesi durumunda, genelge uyarınca, 11 Temmuz 2014'te istifa etmiş sayılması gerektiğini iddia eden Tanal, verdikleri dilekçede bu yönde karar verilmesi için talepte bulunduklarını söyledi.

YSK'nın kararına göre, konuyu, Anayasa Mahkemesine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar götüreceklerini bildiren Tanal, Ankara'daki yargıçların Başbakan Erdoğan'a bir hukuk dersi vermesi gerektiğini ileri sürdü.

Yüksek Seçim Kurulu daha önce yayınladığı genelgede, aday olduğunda görevden ayrılması gereken meslek grupları arasında başbakanlığı göstermemişti.

ntvmsnbc.com, 03.07.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.