Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Lübnan tezkeresi 1 yıl daha uzatıldı

Lübnan tezkeresi 1 yıl daha uzatıldı
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Lübnan’daki UNIFIL harekatına katılım süresini bir yıl daha uzatan tezkere TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi bundan sonra da bölgesinde ve dünyada barış ve istikrarın tesis edilmesine katkıda bulunmaya devam edeceğini belirterek, "Bu coğrafyada barış ve istikrar olursa, bu barış ve istikranın primini her ülkeden daha fazla alacak olan ülke Türkiye'dir" dedi.


Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda, Başbakanlık Tezkeresi üzerinde yaptığı konuşmada, tehdit algılamalarının sürekli değiştiği ve buna bağlı olarak dış politika konularının gün geçtikçe karmaşıklaştığı dünyada fırsat ve risklerin iç içe geçtiği bu coğrafyada yer alan Türkiye'nin etkin bir dış politika yürütmesinin her zamankinden çok daha fazla elzem haline geldiğini söyledi.


Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yaşanan değişim ve dönüşüm sürecinin sancılı bir şekilde devam ettiğini belirten Yılmaz, Türkiye'nin bölge ülkeleri ile olan tarihi, siyasi ve ekonomik bağları nedeniyle, bölgede barış ve istikranın tesis edilmesine öncülük ettiğini ve bu amaca hizmet eden girişimlere destek verdiğini kaydetti. Yılmaz, Lübnan'ın, Ortadoğu ve Akdeniz havzasının kilit ülkelerinden birisi olduğunu belirtti.


Türkiye'nin, 2006 yılında başlayan ve geniş bir bölgeye yayılma emareleri gösteren İsrail-Lübnan savaşına son verilmesi ve ateşkes sağlanması için büyük çaba gösterdiğini ifade eden Yılmaz, Suriye'de yaşanan iç savaşın, diğer ülkeler gibi Lübnan'ı da olumsuz etkilediğini bildirdi. Yılmaz, "Lübnan'da barış, istikrar ve huzurun korunmasına, Suriye'deki olayların Lübnan'a sıçramamasına yönelik politikalarımız kapsamında büyük önem vermekteyiz. Ancak Suriye'den Lübnan'a sığınan mülteciler sorunu, Lübnan Hizbullah'ın Suriye'deki savaşa müdahil olması ciddi bir güvenlik sorununa ve ülke içindeki dini ve mezhepsel çatışmaların artmasına neden olmaktadır" dedi.


Bakan Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin UNIFIL'e katılmasına, TBMM Genel Kurulu'nda 5 Eylül 2006 tarihinde onay verildiğini söyleyerek, UNIFIL'ın görev süresinin bugüne kadar 7 kez uzatıldığını kaydetti. "UNIFIL deniz görev kuvvetlerine katkımız, 2013-2014 döneminde, fırkateyn, hücumbot, tuzla sınıfı karakol gemileri ile sürdürülmektedir. Hali hazırda harekata ilk defa bir tuzla sınıfı karakol gemisi (TARSUS) ile katkı sağlanmaktadır" diyen Yılmaz, UNIFIL'da Türkiye'nin de içinde yer aldığı 37 ülkeden yaklaşık 11 bin personel görev yaptığını bildirdi.


İsmet Yılmaz, Türkiye'nin; Akdeniz havzasına komşu olmayan Almanya, Brezilya, Çin, Guatemala, Hırvatistan, Kamboçya gibi ülkelerin bile katılım sağladığı UNIFIL'a, katılım sağlamasının "olmazsa olmaz" unsuru olduğunu kaydetti. Yılmaz, "BM, UNUFIL'ın belirtilen görevleri dışında, bölgedeki unsurların silahtan arındırılması da dahil hiç bir ilave görev de üstlenmeyeceğini açıkça belirtmiştir. Yani ülkenin içişlerine müdahil olmayacaktır, taraflar arasında herhangi bir taraf tutmayacaktır" dedi.


Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi bundan sonra da barışı destekleme harekatlarına katkıda bulunarak, bölgesinde ve dünyada barış ve istikrarın tesis edilmesine katkıda bulunmaya devam edeceğinin altını çizen Yılmaz, "Eğer komşunuzda bir ateş varsa, bunun zararının size dokunmaması imkansızdır. Suriye'deki ateşten zarar gören Türkiye'dir. Irak'ta bir ateş varsa bir şekilde mutlaka Türkiye bundan zarar görür. Ermenistan'da da varsa, Gürcistan'da da varsa Azerbaycan'da da varsa... Ama bu coğrafyada barış ve istikrar olursa, bu barış ve istikranın primini her ülkeden daha fazla alacak olan ülke Türkiye'dir" diye konuştu.


Milli Savunma Bakanı Yılmaz, UNIFIL'ın başarılı bir şekilde sürdürdüğü bu görevine devam etmesine, Lübnan Hükümeti ve tüm tarafların büyük önem verdiğini kaydederek, "BM Güvenlik Konseyi'nin, UNIFIL'ın görev süresinin uzatılması yönünde karar alması durumunda, hudut, şümul ve miktarı hükümetçe belirlenecek Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının BM Güvenlik Konseyi kararıyla, 5 Eylül 2014 tarihinden itibaren bir yıl daha UNIFIL'a iştirak etmesi ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümetçe yapılması için, Anayasa uyarınca izin verilmesini Yüce Meclis'ten arz ve talep ediyorum" dedi.


Bakan Yılmaz'ın konuşmasının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Lübnan'daki UNIFIL harekatına katılım süresini bir yıl daha uzatan Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Hürriyet, 02.07.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.