Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > "Köşk artık dinlenme makamı olmayacak"

"Köşk artık dinlenme makamı olmayacak"
Adaylığı Mehmet Ali Şahin tarafından açıklanan Erdoğan, “Eğer seçilirsek inşallah farklı bir cumhurbaşkanlığını ortaya koyacağız. Orası bir dinlenme makamı asla olamaz” dedi. Konuş-masının büyük bölümünde “dava” vurgusu yapan Erdoğan, İhsan-oğlu’na “Bu mücadeleye 60’tan sonra gelmedim” diyerek gönderme yaptı

Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığı dün AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin tarafından ATO Kongre Salonu’nda açıklandı. Akabinde Erdoğan hakkında 18 dakikalık belgesel gösterildi. Ardından kürsüye çıkan Başbakan, özetle şu ifadeleri kullandı:


“VESAYET BİTİYOR”


“Cumhurbaşkanının Meclis değil de halk tarafından seçilmesi, vesayetler tarihinin bu ülkede kapatılmasıdır. Çatı, Cumhurbaşkanının siyaset dışı olmasını savunuyor. Bunu savunmak siyaseti inkar etmektir. Cumhurbaşkanının siyaset dışından olmasını savunmak, İsmet İnönü’nün, Cemal Gürsel’in yaptığı gibi vesayeti savunmaktır. Siyaset dışı cumhurbaşkanıyla, eski Türkiye’nin ruhunu geri çağırabileceklerini zannediyorlar. Bize oy versin ya da vermesin hiç kimsenin endişesi olmasın. 10 Ağustos’ta AK Parti’lilerin, CHP, MHP, HDP’ye gönül verenlerin, tüm siyasi görüşlerin oylarına talibiz. Onların da oylarını alacağıma inanıyorum. Tek gayem 77 milyona hizmet üretilmesini sağlamak olacaktır. Eğer seçilirsek inşallah farklı bir cumhurbaşkanlığını ortaya koyacağız. Ekonomiyi büyütmek, demokrasiyi ileri standartlara kavuşturmak, AB’ye tam üye olmak için daha çok çalışacağız.

Bizim için cumhurbaşkanlığı makamına çıktığımız zaman orası bir dinlenme makamı asla olamaz, olmayacaktır. Bu mücadeleye 60’tan sonra gelmedim... Cumhurbaşkan-lığımızda da çözüm sürecinin sekteye uğramasına asla müsaade etmeyiz.


“TASFİYE EDECEĞİZ”


Paralel devlet yapısıyla mücadelenin, cumhurbaşkanlığımız döneminde çok daha güçlü süreceğini özellikle ifade etmek isterim. Milletin birliğinin yanında ulusal güvenliğimizi tehdit eden tüm girişimlere karşı cumhurbaşkanının birinci derece görevi vardır. Paralel devlet yapılanmasına asla müsaade vermeyeceğiz. Bu mücadeleden zerre kadar taviz vermeyeceğiz. Bu kirli yapıyı hukuk içinde tamamıyla tasfiye edeceğiz. Recep Tayyip Erdoğan olmadığında, AK Parti’nin de olmayacağını düşünen varsa o bu davayı anlayamamıştır. Gözümüz arkada değil, davayı omuzlayacak kahramanların olduğunu biliyorum.

Bu bir veda değil. Birbirimize veda etmiyoruz, yeni bir başlangıcın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Milletimiz bizi seçerse, AK Parti çatısı altında bir araya gelemeyeceğiz. Ama kardeş olarak hep görüşeceğiz. Birbirimizden kopmayacağız. Türkiye’nin istikametini belirlerken her aşamada hep birlikte olacağız. Partimizle de hükümetimizle birlikte hareket edeceğiz. Bugünlere birlikte geldik.”

Taraf, 02.07.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.