Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Yargıya emir-komuta düzeni geliyor

Yargıya emir-komuta düzeni geliyor

Bağımsız Kütahya Milletvekili İdris Bal, sulh ceza mahkemelerinin lağvedilerek tutuklama, yakalama, arama, gözaltı ve itiraz kararlarında tek yetkili olacak sulh ceza hâkimliklerinin kurulmasını öngören yasaya tepki gösterdi

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Bal, iktidarın torba yasa ile yargı üzerinde üstüne sos dökerek yeni bir operasyon yaptığını, insanları kandırdığını söyledi.

Yargının İstiklal Mahkemeleri gibi, emir-komuta gibi hareket etme noktasına, seviyesine indirilmeye çalışıldığını dile getiren Bal, şöyle dedi:

"İktidar kapalı devre bir yargı sistemi kuruyor, kendisine özel yetkili mahkeme kuruyor. Cezalandırmak istediği kesimler için bir mekanizma kuruyor. Bundan yargı ciddi bir zarar görür, saygınlığı ortadan kalkar. Yargı tuzdur, adalet tuzdur; bu tuzla oynamayın. Devlet kurumları daimidir. Devlet kurumlarının DNA'sı ile oynamayın, omurgasıyla oynamayın. Siz de millet de altında kalır bedel öder."

GERÇEKLER BİR GÜN ORTAYA ÇIKAR

Yapılanların tamamının bir örtme ve algı operasyonu olduğuna dikkat çeken Bal, iyi yürütüldüğü görünse de gerçeklerin bir gün ortaya çıkma gibi kötü huyu bulunduğunu söyledi.

CHP içinden farklı bir cumhurbaşkanı adayı çıkarma çalışmalarıyla ilgili bir soruya ise Bal, "Eğer doğru ise anlaşılabilir bir tepki değildir. CHP içindeki tartışma hizipçi bir anlayıştır. CHP’ye, sosyal demokratlara değil, AKP’nin adayına hizmet eder" dedi.

Bal, CHP içinde bu şekilde marjinaller varsa yakında AKP'den kendilerine çiçek geleceğini söyledi.

Taraf, 30.06.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.