Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Başbakanlığa 380 yeni danışman

Başbakanlığa 380 yeni danışman
Başbakanlığa, farklı sektörlerde uzman 402 yeni kadro veriliyor. İlgili madde Meclis'te görüşmeleri devam eden Torba Yasa'ya eklendi. Buna göre, ekonomi, adalet, teknoloji, eğitim, çevre gibi alanlarda doğrudan Başbakanlığa danışmanlık yapacak 380 kişi görevlendirilecek. Torba Yasa'da borçlu esnaf için düzenleme de yapıldı.

Başbakanlığa, farklı uzmanlık alanlarına sahip uzmanlardan oluşan danışmanlık ordusu geliyor.

Ekonomi, adalet, teknoloji, eğitim, çevre gibi alanlarda raporlar hazırlayarak başbakanlığa sunacaklar. İlgili madde Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Torba Yasa'ya eklendi.

AK Parti Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, önergesiyle taslağa eklenen madde, Başbakanlık'a danışmanlık yapmak üzere oluşturulan Sektörel İzleme ve Değerlendirme Birimi'ne 402 kadro ihdas edilmesini düzenliyor.

 

Türk bayrağını indirmeye çalışan kişi vuruldu

Buna göre, ekonomi, tarım, enerji, sosyal politika, adalet, güvenlik, eğitim, kültür, bilim, teknoloji, iletişim,ulaştırma, çevre, şehircilik ve uluslararası ilişkiler alanlarında toplam 380 danışman, Başbakanlık'ta görev yapacak.

2 genel müdür yardımcısı ve 20 daire başkanı ile toplam yeni kadro sayısı 402 olacak.

Düzenleme, muhalefetin tepsine neden oldu. MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, "Başbakanlık içinde ayrı bakanlıklar ihdas edilecek. Bu siyasi bir oluşum. Başbakan, cumhurbaşkanı olamayacağını gördüğü için yarı başkanlık sistemini oluşturmaya çalışıyor" diye karşı çıktı.

CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı ise, birimin görevinin net biçimde tanımlanmadığını belirterek, "Bunlar Beyaz Saray mantığı içinde mi çalışacak?" diye sordu.

 

Tartışılan mağazadan "IŞİD" iddialarına pankartlı yanıt

Torba Yasa'ya borçu esnaf için de bir düzenleme getirildi. Buna göre, Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirimde bulunma yükümlülüğünü yerine getirmedikleri gerekçesiyle esnafa kesilen toplam 617 milyon lira ceza af gelecek.

Af Bağ-Kur statüsündeki işe başlarken veya son verirken bildirimde bulunmayanları kapsayacak. Afı içeren yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasını izleyen üç ay içinde bildirim yaparlarsa, daha önce kesilmiş olan cezaları silinecek.

 

cnnturk.com, 28.06.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.