Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Başbakan Erdoğan iftarda konuştu

Başbakan Erdoğan iftarda konuştu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet Meydanı'nda, Fatih Belediyesi'nin iftarına katılan vatandaşları selamladı. Daha sonra Birlik Vakfı'nın iftarına katılan Erdoğan, burada bir konuşma yaptı. Erdoğan, "bizler, hepimiz ezelden gelen ve inşallah ebede giden bir mübarek davanın hizmetkarlarıyız" dedi.

Katılımcıların "başı rahmet, ortası mağfiret, sonu edebi azaptan kurtuluş" olan ramazanını tebrik eden Erdoğan, "Hoşgeldiniz. Bu akşam ilk iftarı yapıyoruz. İftarınız mübarek olsun. Rabbim iftarlarınızı kabul etsin. Sizlerle böyle anlamlı bir ayın içerisinde, anlamlı bir akşamda bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Sultanahmet Meydanı'nda Türkiye'den vatandaşlarla dünyanın değişik yerlerinden gelen misafirlerin iftar sofralarını paylaştığını anlatan Erdoğan, "O bakımdan bu akşam çok anlamlı ama bilesiniz ki bu ay aynı zamanda bu sofrada bizim bulduklarımızı bulamayanların düşünülmesinin gerektiği bir aydır" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, ramazanda yoksul kesimin düşünülmesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları söyledi: "Fakir fukaranın, garip gurabanın düşünülmesi gereken bir aydır. Çünkü bizim bulduklarımızı bulamayanlar var. Onun için de zenginlerin, fakirleri hatırlamasının en önemli işaret fişeği, işte ramazan ayıdır. Kardeşlerim ben sizin şu andaki birliğinizi, beraberliğinizi, bütünlüğünüzü ayrıca kutluyorum. Ayrıca bundan dolayı tebrik ediyorum. Rabbim bu ramazanı şerifi milletimizin birliğine vesile kılsın. Tüm insanların birliğine, beraberliğine vesile kılsın. Tüm İslam dünyasının birliğine beraberliğine vesile kılsın."

"Zulümler bitsin"

Başbakan Erdoğan, Mısır, Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmelere de değinerek, şöyle devam etti: "İnşallah Mısır'daki zulümler bitsin. İnşallah Suriye'de ölümler bitsin. İnşallah oradaki kardeşlerimiz de huzur içinde yaşayabilecekleri ramazanlara ulaşsın. İnşallah Irak'taki katliamlar da dursun. İnşallah Irak'taki kardeşlerimiz de o mutlu yaşayabilecekleri günlere en kısa zamanda kavuşsunlar. Aynı temennim Libya içindir. Aynı temennim Myanmar içindir. Dünyanın neresinde olursa olsun, nerede bir zulüm varsa o zulümlerin sona ermesi temennimizi yenilemek istiyorum. Bu duygular içinde ramazan-ı şerife nasıl bu şekilde başladıysak, bir duayla ya Rab bizleri Ramazan Bayramı'na da aynı şekilde bayram sevincini ülkemizde ve tüm dünyada yaşayabilecek şekilde eriştir."

"Bir olalım, beraber olalım"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: "Bu senenin bir farklılığı var. Kardeşlerim, cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyoruz. Bu cumhurbaşkanlığı seçiminin de ülkemiz için, milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Ve bir olalım, beraber olalım. İnşallah aydınlık yarınların Türkiyesi'ni, 2023'ün Türkiyesi'ni de farklı bir şekilde inşa edelim."

Sultanahmet Meydanı'ndaki vatandaşlar, Başbakan Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulundu, fotoğraflarını çekti.

Birlik Vakfı'nda iftar yemeği

Başbakan Erdoğan, daha sonra Birlik Vakfı'nın iftarına katılmak üzere meydandan ayrıldı.

Erdoğan, Birlik Vakfı'nın iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, ramazan ayının ilk iftarında vakfın yöneticileriyle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Belli meselelerde insanın kendisini değil de kendisi dışındakileri sorgulaması ve suçlamasının bir kaçış, kolaycılık ve kendi kendisini aldatması olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Bakın şu anda Irak ve Suriye, tarihlerinin en zor süreçlerinden geçiyor. Hiç kimse çıkıp da ne Irak'ta ne de Suriye'de başkalarını, başka etkenleri, dış güçleri suçlamasın.

Önce işe kendimizden başlamamız lazım. Herkes sorulması gereken soruları eğer gerçekten cesursa kendisine yöneltsin. O kadar acı manzaralarla karşılaşıyoruz ki gerçekten tarifi mümkün değil. Düşünün ki bazı zavallılar çıkıyor, üzerine bombaları bağlıyor, bir camiye gidip orada namaz kılanların arasına üzerindeki bombayı patlatarak bir de tekbir getirmek suretiyle orayı kan gölüne çeviriyor. O bombayı patlatan zavallı, o esfel-i safilin, bunu da kendi inançları doğrultusunda yaptığını iddia ediyor.

Düşünün ki imsakla birlikte oruç ibadetine başlayanlar, aynı ezanın sesiyle, aynı ibadet için nefislerine kilit vuranlar, aynı kıbleye yönelenler kalkıp birbirlerine silah doğrultabiliyor. Birbirlerini hunharca katledebiliyor. Kendilerini sömürenlere, istismar edenlere, kendilerinin işlediği cinayeti zevkle seyredenlere tek kelime edemeyenler, cesaretle karşı koyamayanlar, Müslüman kardeşlerinin canlarına, mallarına, ırzlarına saldırabiliyorlar. İşte bu içler acısı manzara, insanların kendilerini muhasebeye çekmekten kaçınmalarının bir neticesidir. Kendilerine en basit, en temel soruları sormaktan kaçınanlar maalesef kardeş katletmeyi meşrulaştırmaktadır."

cnnturk.com, 28.06.2014


 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.