Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Tasarı eksik de olsa müzakereler başlar

Tasarı eksik de olsa müzakereler başlar
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin çözüm sürecinin yasal zemine oturtulması için TBMM'ye yasa tasarısı vermesini, eksikliklerle birlikte gelinen aşamayı önemsediklerini, tasarıyla birlikte ilk kez müzakerelerin başlayacağını söyledi

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin bugün TBMM'ye sunduğu 'Terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi' başlığını taşıyan yasa tasarısını Avrupa'da PKK ile aynı çizgide yayın yapan Sterk Tv'ye değerlendirdi. Demirtaş, Abdullah Öcalan ve kendilerinin başından beri yapılan görüşmelerin ve müzakerelerin yasal zemine kavuşturulmasını istediklerini belirterek, "Biz ısrarla müzakere yasasından söz ettik ve bunun gerçekleştirilmesini istedik. Diyalog ve müzakerelerin yasal dayanağının olması halinde daha pratik adımların atılacağını söyledik" dedi.

İSMİ VE GEREKÇELERİ SIKINTILI AMA BU BİR KAZANIM

Demirtaş, yasa tasarısı ile taleplerinin kısmen karşılandığını düşündüklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Tüm taleplerimizin karşılandığını söylemek doğru olmaz. Yasa tasarısının isminde ve gerekçesinde bazı sıkıntılar var. Bunu da parlamentodaki görüşmelerde tartışıp katkı sunmaya çalışacağız. Eksikliklerle beraber gelinen aşamayı önemsememiz gereken bur durum olarak görüyoruz. Bu yasanın meclisten geçmesi ile birlikte hükümet alt başlıklarda bulunan 8 başlıkta yasa çıkarmak zorundadır. Yasal düzenlemenin yapılması ile birlikte artık pratik adımlar da rahat atılabilir. Bunu gelinen aşamada bir kazanım olarak görüyorum. Kürt halkının verdiği bir kazanım olarak değerlendiriyorum. Hükümet de yasal düzenleme olmadan çözüm sürecini götüremeyeceğini anladı. Bu yasa ile ilk defa müzakerelerin başlayacağını söylemek mümkündür."

Taraf, 26.06.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.