Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Barzani: Kerkük için elime silah almaya hazırım

Barzani: Kerkük için elime silah almaya hazırım

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani, IŞİD tehdidine karşı peşmergenin yerleştiği Kerkük'e geldi. Barzani, bölgede görev yapan peşmerge birliğini ziyaret ederek moral verdi.

Mesud Barzani burada yaptığı açıklamada, Kerkük'ün güvenliği için kendisinin de peşmerge olmaya ve eline silah almaya hazır olduğunu söyledi.

Zaman, 26.06.2014

Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) Kerkük'ün Şorav bölgesindeki bürosunu ziyaret eden Barzani, burada Kürt ve Arap temsilcileriyle bir araya geldi. Barzani'nin daha sonrada Türkmen gruplarla bir araya gelmesi bekleniyor.

Barzani burada yaptığı açıklamada, "Kerkük için artık kötü günler geride kaldı. Kerkük halkı çok zor günlerden geçti. Teröristlere hedef oldu. Kerkük'ün geleceğinin, bugünden çok daha iyi olacağı açıkça ortadadır. Kerkük'ü huzurlu ve güzel günler bekliyor. Kerkük, Kürdistan bölgesi sınırlarına geri döndüğünde, Kürtlerin ne kadar cömert ve dürüst olduklarını herkes görecek."dedi.

Barzani ikinci kez Kerkük'ü peşmergenin denetimi için ziyaret ediyor. Mesud Barzani, daha önce de Irak ordusuna bağlı 12 Tümen ile peşmerge güçleri arasında çıkan gerginlik nedeniyle şehre gelmişti.

Erdoğan ve Barzani, Kerkük ve Musul'u görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ile Irak'taki son gelişmeler hakkında görüş teatisinde bulundu. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, Musul ve Kerkük başta olmak üzere bölgedeki son durum ele alındı.

Bölgedeki istikrarsızlığın ve güvenlik sorununun endişe verici olduğuna işaret edilen görüşmede, halihazırdaki krizin aşılması için, Irak'ta halkın tüm kesimlerini kuşatan, ülkede adaletli bir güç ve gelir paylaşımı sağlamayı amaçlayan bir hükümetin kurulması gerektiği belirtildi.

Irak'ı mezhep temelli bir çatışma ortamına sürüklenmekten kurtarmak, ülkenin toprak bütünlüğünü ve siyasal birliğini korumak için de, en kısa sürede bir mutabakat hükümeti kurulmasının büyük önem taşıdığına değinildiği kaydedildi.

Görüşme sırasında, halen bölgede tutulmakta olan Türk vatandaşlarının Türkiye'ye salimen dönmelerini sağlamanın ehemmiyeti de vurgulandı.

Başbakan Erdoğan'ın, Türkiye'nin Irak'taki olaylarından zarar gören sivil halka el uzattığını hatırlatarak, bu çerçevede 12 Haziran'dan itibaren Türkmenler yoğun olduğu bölgeler başta olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerine insani yardım gönderilmeye başlandığına işaret ettiği belirtildi.

Görüşme vesilesiyle enerji alanında işbirliği de gündeme geldi. Tarafların bu konuda temelleri daha önce atılmış olan işbirliğini geliştirme ve sürdürme konusunda kararlı olduklarını teyit ettikleri öğrenildi.


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.