Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Bozdağ, İhsanoğlu’nu öve öve bitirememiş

Adalet Bakanı’nın google çelişkisi

Bozdağ, İhsanoğlu’nu öve öve bitirememiş
 

'Yozgatlı'nın hası' dediği İhsanoğlu için, şimdi 'kimlikte Yozgatlı' imasında bulundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, geçen yıl övgüler dizerek, "Yozgatlı'nın hası" dediği hemşehrisi Prof. Dr. Ekmelettin İhsanoğlu için, CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olmasından sonra şimdi, 'dışarıdan biri' yakıştırması yaptı. İhsanoğlu için, "Türk milleti Google'dan öğrendiği birine cumhurbaşkanı sıfatı vermez." diyen Bakan Bozdağ, "Yozgat'ta sadece nüfus kaydıyla değil de özüyle, her şeyiyle Yozgat'a hizmet edenlerin Yozgatlı olduğunu bilir ve öyle kabul eder." ifadesi kullanarak, 'sadece nüfus kaydı ile Yozgatlı' imasında bulundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, önceki gün Yozgat'ta İmam Hatip Lisesi inşaatı ve öğrenci yurdu temel atma töreninde hemşehrisi Ekmeleddin İhsanoğlu'na yüklendi. Bozdağ, tören sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı Ekmelettin İhsanoğlu için, "Türk milleti Google'dan öğrendiği birine cumhurbaşkanlığı sıfatını vermez. İçinde yetiştirdiği birine cumhurbaşkanlığı sıfatı verir. Şimdi ne yapıyor bunlar, halkın tanıdığı bildiği birini getirmiyorlar. Halkın içinde olan birini getirmiyorlar. Siyaset yapmış birini getirmiyorlar. Dışarıdan birini getiriyorlar. Herkes adayı Google'dan öğrenmek istiyor. Yozgat'ta sadece nüfus kaydıyla değil de özüyle, her şeyiyle Yozgat'a hizmet edenlerin Yozgatlı olduğunu bilir ve öyle kabul eder." diye konuştu.

Bakan Bozdağ, 20 Nisan 2013 tarihinde, Yozgat'ta Bozok Üniversitesi'ne yapılan 'Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi' temel atma töreninde ise Ekmeleddin İhsanoğlu'ndan övgüyle bahsederen şunları söylemişti: "Ekmeleddin İhsanoğlu bey Yozgatımızın iftihar ettiği değerli bir Yozgat evladıdır, büyük bir bilim insanıdır. Hem ülkemizde, hem de ülkemizin dışında Türk medeniyetine, Türk kültürüne, tarihine, İslam bilim hayatına çok önemli eserler kazandırdığı gibi çok değerli insanlar da yetiştirmiştir. Sadece Türkiye'de değil başka ülkelerde de çok değerli bilim adamlarını yetiştirilmesine katkıda bulunmuştur. İslam dünyası için çok önemli ortaklıkları ortaya koyan çalışmalar yapıyor. O yüzden onun kurulmasındaki katkılarından ve bugünkü hizmetlere ulaşmasından dolayı öncelikle Ekmeleddin İhsanoğlu hocama şükranlarımı sunuyorum. Zaman zaman bize soruyorlar; 'Yozgat'ın ilim dünyasına kazandırdıkları nelerdir' diye. Ben hiç unutmam bazı yerlerde bu alanda hiç insanımız yokmuş gibi bir yaklaşımın olduğu yerde, arasında Ekmeleddin İhsanoğlu hocamı da saymıştım. Merhum babaları Müderris İhsan Efendi'yi de saymıştım. Başka isimler de sayınca hayret etti, 'bunlar Yozgatlı mı' dedi. 'Evet Yozgatlı' dedim. 'Hem de Yozgat'ın has insanları, has bilim insanları. Yozgat'tan çıkmış ama sadece Yozgat'ın değil, bulundurdukları il bile bilinmiyor. Ama bütün ilim aleminin saygı duyduğu, kabul ettiği kişilikler olduğu gibi, İslam ve ilim dünyasının saygı duyduğu kişilerdir' dediğim zaman büyük bir takdir topladığını gördüm. Bu noktada bizim ilimizden yetişmiş ilim irfan sahiplerinin bilinmesi, tanıtılması ve yaşatılması Bozok Üniversitesi'nin en önemli görevlerinden biri olduğunu düşünüyorum."

Zaman, 26.06.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.