Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > CHP'den üniversitelerle ilgili araştırma komisyonu talebi

CHP'den üniversitelerle ilgili araştırma komisyonu talebi

CHP, üniversitelerde akademik ve bireysel özgürlüklerin hiçe sayılarak, öğrencilere ve öğretim üyelerine yönelik baskılar ile siyasi kadrolaşmayı inceleyecek araştırma komisyonu kurulması için Meclis Başkanlığına önerge verdi.

CHP'li milletvekilleri Melda Onur, Ayşe Eser Danışoğlu, Veli Ağbaba, Özgür Özel, Nurettin Demir, Hüseyin Aygün'ün imzasıyla TBMM Başkanlığı'na verilen önerge ile üniversitelerde yaşananların incelenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması isteniyor.

Önergede, YÖK'ün 2547 sayılı yasaya dayanarak öğretim üyeleri ve öğrencileri yasaklayıcı, cezalandırıcı disiplin yönetmelikleriyle baskı altında tuttuğu, akademik ve bireysel özgürlükleri savunmak yerine sınırladığı belirtildi. Son dönemde üniversitelerde bilimsel özerkliğin koşullarına aykırı biçimde, siyasi iktidar eksenli kadrolaşma, atama ve yükseltmelerin yapıldığı ifade edilen önergede, muhalif görüştekilerin ötekileştirildiğine yönelik iddiaların ve bu konuda açılan davaların giderek arttığı hatırlatıldı.

Önerge ile üniversite yönetimleri ile akademisyenler arasındaki sorunların tespit edilmesi; yaratıcı, verimli, uluslararası alanda başarılı bir yükseköğretim sistemi adına farklı düşünceleri destekleyen idari tedbirlerin belirlenmesi için bir araştırma komisyonu kurularak, konunun tüm boyutları ile araştırılması istendi.

 

cnnturk.com, 06.06.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.