Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > ‘Onların çocukları ABD’de okuyor’

‘Onların çocukları ABD’de okuyor’

Başbakan Tayyip Erdoğan, PKK’nın kaçırdığı çocuklar konusunda BDP ve HDP’yi hedef alarak, “Yavrularımız dağa kaçırılırken kendi çocukları ABD ve Avrupa’da. Çözmeyeceklerse bilelim, bizim de yöntemlerimiz var. Ama biz buna gerek kalmadan son bulsun istiyoruz” dedi.

Erdoğan, partisinin dünkü Meclis grubunda “Vur vur inlesin, Pensilvanya dinlesin” sloganları arasında şu mesajları verdi:

CNN’İN DALKAVUĞU

“(Gezi) İsyan, abartılı provokatif çağrı yapanlar, kaos çıkması için avuçlarını ovuşturanlar, avuçlarını yaladı. Polisin dik duruşu sayesinde geldikleri gibi gittiler. Bir tane o, CNN’in dalkavuğu, oralarda bir şeyler yapmaya çalışıyor. CNN International, yerlisi geçen yıl 8 saat aralıksız yayın yaptı. Niye, ülkemi karıştırmak, dünyaya farklı göstermek için. Bunların, özgür, tarafsız, bağımsız basın diye bir şeyleri yok, bunlar görevli, adeta ajan görevi icra ediyorlar.

POLİS ŞAMAR OĞLANI
Bunları konuşunca ‘Bu Başbakan çok gerilimci’ deniyor. Sokakta polisime kurşun sıkacak, polisimi yakacak, nitekim şu anda biri hayati tehlike içinde. Bunu konuşmayacaklar ama farklı bir şey olduğunda polis şamar oğlanı, öldür, vur, yarala. Bunun için her yol meşru. Polisin savunma hakkı bile yok. Böyle bir şey olabilir mi? Geçenlerde ‘Bu ne sabırdır’ dedim diye, beyefendiler rahatsız olmuş. Biz geçen yıl Gezi olaylarıyla bir darbe senaryosu devreye alındığında Menderes gibi üzerimize gelen bu tehdide sessiz kalmadık. Mısır’da yaşananların, Ukrayna’da yaşananların Türkiye’de yaşanmasına izin vermedik. ‘Demokrasi sandık değildir’ veya ‘demokrasi sadece sandık değildir’ mantığını, kim kullanırsa kullansın ben kabul etmiyorum. Demokrasi sandıktan geçer.

ON BİNLERİN KATİLİSİNİZ
Dedim ya B planı C planı devreye girecektir. Şu anda (HDP’yi kastederek) Hür Demokrat Partili milletvekillerinin bu süreci kendilerinin çözme sorumluluğu var. Bizim çözüm yolumuz farklı olacak. Biz olmazsak kan olur burada, lafa bak ya. Barış barış diyorsun, yavruları analarından alıp pikniğe götürüyoruz diyerek dağa götürüyorsun. Bu nasıl barış? On binlerce insanın katili sizsiniz, bu terör örgütü.

İNLERİNE GİRDİK
(Paralel örgüt) Hazırlanan fezlekede tam ifade şu, ‘Suç işlemek için oluşturulan örgütün lideri dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’. Aynı şekilde bakanlarımızdan da örgüt üyesi olarak bahsediliyor. Şimdi başlarına gelecekleri bildikleri için bunlar düzmeceymiş gibi kampanya başlattılar. Yaptıklarının hesabını vermeye başlayacaklar. İnlerine gireceğiz demiştik, şu anda inlerine girdik, bütün pisliklerini ortaya döküyoruz. Kaçıp saklandıkları inlerinden de sorumluları çıkaracak ve adalete teslim edeceğiz.

CHP DE HAŞHAŞ ALMAYA BAŞLAMIŞ
Balyoz raporunda yeni dostları Pensilvanya örgütüne en küçük bir eleştiri yok. Genelkurmay Başkanı’na ellerinde hiçbir delil olmadığı halde, sırf dedikodulardan yola çıkarak hakaret edecek kadar kendilerinden geçmiş durumdalar. Belli ki artık CHP de haşhaş almaya başlamış.

EY HDP VEKİLLERİ
Yavrularımız dağlara kaçırılırken terör örgütüyle el ele olan BDP ve HDP’nin başındakiler, milletvekilleri ve belediye başkanlarının çocukları ABD’de, Avrupa’da eğitim alıyorlar veya turistik seyahat yapıyorlar. Ey HDP vekilleri, evde çocuklarınızın yüzüne nasıl bakıyorsunuz? Diyarbakır’da anneler evlatlarına sahip çıkıyor. 30 yıl susturup bastırdınız artık susturamayacak, bastıramayacaksınız. Bizim de hiçbir şekilde şımarıklığa tahammülümüz yok.”

DEMİRTAŞ İDDİASINI İSPATLASIN
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile Başbakanlık makamında görüşen Erdoğan gazetecilerin soruları üzerine de şunları söyledi: (Selahattin Demirtaş’ın Diyarbakır’da eylem yapan annelerden bazılarının çocuklarının dağda olmadığı ve parayla istihbarat tarafından yönlendirildiği açıklaması) İsmini zikrettiğiniz şahıs zaten bunlar doğru konuşmamakla tanınmış kişilerdir. Burada MİT’imizin para vermek suretiyle dağa kaçırılmadığını söyleyenler eğer dağa kaçırılmadığını ispat ediyorlarsa nerededir bu çocuklar? O zaman bulup getirsinler. İddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir. Kalkıp da MİT buradaki anne babalara para vermek suretiyle böyle bir eylem yaptı derseniz aslı astarı olmayan iddiadır.

Siyasi görüşme şartlara bağlı
(Öcalan’la görüşen Sırrı Süreyya Önder’in siyasi heyetler görüşüyor açıklaması) Çok ham hayal bir şey. Böyle bir görüşme söz konusu değil. Sadece müsaade ettiğimiz BDP, HDP bir de istihbarat teşkilatımız gitmektedir. Asla bunun dışında böyle bir siyasi heyetin, ekibin oraya gitmesi söz konusu değil. Böyle bir şey yok, olamaz. İleride olur mu olmaz mı, bunlar şartların oluşturacağı olgunlaştıracağı şeylerdir.
(Somut yol haritası eve dönüşü kapsayacak mı?) Eve dönüş, başından itibaren zaten bu çözüm sürecinin içinde var. Zaten bu projenin en önemli hedefi eve dönüştür.”

 

Hürriyet, 04.06.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.