Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Selahattin Demirtaş'ın o iddiasına tepki

Selahattin Demirtaş'ın o iddiasına tepki
 

Diyarbakır'da çocukları terör örgütü tarafından kaçırılan ve oturma eylemini sürdüren aileler, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "eylem yapan bazı ailelere para verildiği" yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki refüjde oturma eylemi yaparak seslerini duyurmaya çalışan aileler, "para karşılığında eylem yaptıkları" iddiasına tepki göstererek, amaçlarının çocuklarına kavuşmak olduğunu dile getirdi.

Bir yıl önce kaçırılan kızı Zehra Yapıcı için eyleme katılan Mukaddes Yapıcı, kendilerine iftira atıldığını belirtti.

"Biz hiç kimseden para almamışız. Hem çocuklarımızı götürüyorlar hem de iftira atıyorlar, günahımızı alıyorlar. Kızım gittiğinde 15 yaşındaydı, şimdi ise 16'sında. 13 Eylül doğum günüydü. Onsuz doğum günü pastasını kesmişiz. Başbakan Erdoğan'a, Selahattin Demirtaş'a, Karayılan'a kısacası kimin elinden ne geliyorsa ona yalvarıyorum, merhamet etsinler" diyen Yapıcı, çocuklarının geri gönderilmesini istedi.

Evlat acısıyla yandığını ifade eden Yapıcı, "Oylarımızla o koltuğa oturdular. Oy verdik onlara ama biz çocuklarımızı dağa götürsünler demedik" diye konuştu.

"Çocuklarımızı geri versinler, paraları bize lazım değil"
Kaçırılan Ramazan Şentürk'ün annesi Zübeyde Şentürk de Demirtaş'ın iddialarının doğru olmadığını kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi önünden kovulduklarını, darp edildiklerini anlatan Şentürk, oturma eyleminin sonra ermesi için böyle bir iftiraya maruz kaldıklarını anlattı.

Şentürk, "Biz çocuklarımızı istiyoruz. Çocuklarımızı geri versinler, paraları bize lazım değil, onların olsun. Biz tonlarca para harcadık çocuklarımız için. Artık yeter çocuklarımızı geri versinler" dedi.

Bitlis'ten gelen ve 16 yaşındaki oğlu Vedat Aydın'ın fotoğrafını elinden düşürmeyen Leman Aydın ise şöyle konuştu: "Bizim gözümüz para pulda değil, çocuğumuzdadır. Ben bir anneyim çocuğum için buradayım, siyaset için buraya gelmedik. Belediyeden sürekli 'siz AK Parti tarafından satılmış insanlarsınız, AK Parti sizi yönlendiriyor o yüzden buraya gelmişsiniz' deniliyor. Ben çocuğumun peşindeyim, çocuğumu istiyorum.
Benim çocuğum hasta."

Oturma eylemine katılan ailelerden Erhan Eren de söz konusu iddiaları yalanlayarak, "Bu aileler Muş, Ağrı, Van'dan çok zor şartlarda geliyorlar. Hayvanlarını satıp gelen aileler var. Otelde perişan hallerde kalıyorlar. O kadar zor durumda olan aileler var ki ben biriktirdiğim paralarla ailelere su alıyorum. Su alacak paraları yok ailelerin. Para aldıkları doğru değil" diye konuştu.

Sivil toplum kuruluşlarına çağrı yaptıklarını ifade eden Eren, parası biten ailelerin gidecek yer bulamadığını, bu konuda yardım beklediklerini bildirdi.

cnnturk.com, 03.06.2014

Demirtaş: Bazı aileler eylem için para alıyor
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, PKK’nın çocuklarını kaçırdığı gerekçesiyle eylem yapan ailelerle ilgili bir iddiada bulundu. Demirtaş, “Eylem yapan bazı aileler istihbarattan ücret alıyor” dedi.

İSTANBUL - BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin dağa kaçırılan çocuklarla ilgili sorularını yanıtladı.

Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin eylem yapan ailelere müdahale etmediğini savundu.

Demirtaş, "Bizim görüştüğümüz hiçbir aile çocuğumuz kaçırıldı demedi. Asla bu kavramı kullanmadı” dedi.

Çocuklara dağı tavsiye etmediklerini ifade eden Selahattin Demirtaş, “Biz siyaset yapıyoruz. Çocukları da siyasete davet ediyoruz. Eğer mücadele etmek istiyorlarsa biz HDP'ye, BDP'ye güç katmaya davet ediyoruz gençlerimizi. Dağın yolunu biz göstermiyoruz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Demirtaş, “Bugün çocukları dağa çıkaran politikanın, başbakanın söylemi olduğunu bir defa herkes kabul etmeli. Berkin Elvan gibi bir çocuğun acılı annesini meydanlarda yuhalatan bir başbakandır bu çocuklara dağın yolunu gösteren” dedi.

Çocukları için eylem yapan bazı ailelerle ilgili bir iddiada bulunan Demirtaş, şöyle konuştu: "Bakın; bazı ailelerin, özellikle çocuğu dağa giden aileleri tenzih ediyorum. Orada oturan bazı aileler istihbarat tarafından kendilerine verilen ücret karşılığında o eylemi yapıyorlar. Çocukların da dağa gittiği yok. Bazı çocuklar uyuşturucu şebekeleri tarafından kaçırılmış, bazılarının hiç dağla alakası yok. Gitmemişler. Bazı aileler aldıkları paralar karşılığında o eylemi yapıyorlar.“

Demirtaş, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın sözlerine ise şöyle yanıt verdi: “Gece-gündüz sokakta insanlara zulüm yapan, TOMA'yla, gazla, copla katleden bir hükümetin sözcüsünün Diyarbakır Belediyesi'ni kınaması için 40 tas suyla yıkanması lazım önce.”

KÜRKÇÜ: ÇOCUKLARI BILMA KURUMU DEĞİLİZ
HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ise partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, "Hükümete açıkça çağrıda bulunuyoruz: Sınırın ötesine geçen, orada kendilerine güvenli mekan bulduklarını düşünen, buraya gitmeyi seçmiş çocukların ailelerine kavuşmasını istiyor musunuz Yapacağınız en önemli şey, barış sürecine önem vermektir, eşitsizlik ve hukuksuzlukları ortadan kaldırmaktır. Bize yapılacak bir talep yoktur. Biz askere alma dairesi olarak iş görmediğimiz gibi çocukları arayıp bulma kurumu da değiliz. Ancak o ailelerin sıkıntısını anlıyoruz" dedi.


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.