Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Keşke ‘Köşk’ adayını STK’lar belirlese

Keşke ‘Köşk’ adayını STK’lar belirlese

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, “Umuyoruz, tabii bu seçimlerde de bir kedi trafoya girmez de bu seçimlere yine şaibe düşmez. En büyük arzumuz o, çünkü seçimlerin güvenlik içinde olması çok çok önemli” dedi.

Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ve Yakup Akkaya ile Türk-İş’i ziyaret ederek, Genel Başkan Ergün Atalay ve yönetim kuruluyla görüştü. Burada Cumhurbaşkanı adayının örgütlü toplumdan yana olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Eğer demokrasi gelişmişse, insanların etik değeri gelişmişse, zaten seçimler sorunsuz olur. Umuyoruz tabii bu seçimlerde de bir kedi trafoya girmez de bu seçimlere yine şaibe düşmez” diye konuştu.

‘Önce ilkelerde uzlaşalım’
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayları Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, “Sayın Yavaş, elbette bir değerlendirme yapacaktır. Bir röportaj, ben de sabah okudum. İsim bazında şu ana kadar hiçbir değerlendirme yapmadık, yapmamaya da özen gösteriyoruz. Önce ilkeler üzerinde anlaşma sağlayalım diye temaslarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki süreç içerisinde sanıyorum biraz daha net görüşler ortaya çıkmış olacak” yanıtını verdi.
Grup başkanvekilleri Muharrem İnce’nin, “Çatı ilk kez Yalova’da tutmuştur” şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Yalova seçimleri Ak Parti ve CHP arasında geçen bir yarıştı. Daha önce kazanmıştık zaten, AKP’nin itirazı üzerine YSK iptal etti. Yalovalılar verdikleri sözün arkasında durdular. Bu kez fark biraz daha yüksek oldu” dedi.
Kılıçdaroğlu, “Gerçekten de toplumun her kesimini kucaklayan barış dilini kullanan, toplumu kutuplaştırmayan bir Cumhurbaşkanı’na ihtiyacımız var. Hukukun üstünlüğüne inanmış, örgütlü toplumdan yana her soruna dikkatle eğilen bir Cumhurbaşkanı’na ihtiyacımız var” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, “Biz seçilecek Cumhurbaşkanı’nın herkes tarafından, ‘işte bu benim Cumhurbaşkanım olabilir’ diyeceği bir kişi olmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, “Keşke mümkün olsaydı da sivil toplum kuruluşlarının, meslek kuruluşlarının aday belirleme olanakları olsaydı çok daha iyi olur ancak yasa buna izin vermiyor. Biz bir Cumhurbaşkanı adayı belirleyeceğiz, bu çerçevede ‘sizlerin görüşü nedir?’ ‘Nasıl bir Cumhurbaşkanı adayı olmasını istersiniz?’ diye ifade ettik. Gerçekten de Cumhurbaşkanı adayının özgürlükten, demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, kadın erkek eşitliğinden yana, yurttaşıyla rahatlıkla empati kurabilen, rahatlıkla sokakta yürüyebilen, devletin uyum içinde çalışmasını sağlayan, uluslararası hukuku özümsemiş, bilgi birikimi yeterli bir kişi olmasını üç aşağı beş yukarı belirledik” dedi.

Vatandaşlarla selfie çektirdi
KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve yürütme kurulu üyeleriyle de görüşen Kılıçdaroğlu, KESK ziyareti çıkışında kendisine sevgi gösterisinde bulunan bazı vatandaşlarla, “selfie” de çektirdi.

Somalı çocukları ziyaret etti

Kılıçdaroğlu, Soma faciasında hayatını kaybeden bir madenci ile aynı madende çalışan bir başka madencinin sağlık sorunları bulunan çocuklarını, tedavi oldukları Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’nu hastanenin girişinde CHP milletvekili ve Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Kurucu Rektörü Mehmet Haberal karşıladı. Soma faciasında hayatını kaybeden madencilerden Ahmet Ali Aslan’ın böbrek büyümesi ve bronşiyolit tedavisi gören bir yaşından küçük oğlu Mustafa Aslan’ı odasında ziyaret eden ve annesine, “geçmiş olsun” dileklerinde bulunan Kılıçdaroğlu, “hiç endişe etmemesini ve güvenli ellerde olduğunu” söyledi. Bu ailelerle nasıl tanıştıkları hakkında gazetecilere bilgi veren Kılıçdaroğlu, “Eşim Soma’yı ziyaret ettiği zaman, çocuklarla beraber olmuş. Onların tedavisi için ailelerin ricası olunca Başkent Üniversitesi Hastanesi’ne getirdik. Sayın Haberal, yardımcı oluyor” dedi.

Milliyet, 03.06.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.