Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Öcalan: Tarihi bir sürece giriyoruz

Öcalan: Tarihi bir sürece giriyoruz

İmralı dönüşünde bir açıklama yapan HDP heyeti, Abdullah Öcalan’la yapılan son toplantıda süreçteki nihai durum ve güncel gelişmelerin değerlendirildiğini belirtti

İmralı’da PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşen HDP heyeti ada dönüşü yapılan görüşmeye ilişkin açıklamada bulundu. Heyet adına yapılan yazılı açıklamada Öcalan her iki tarafı da süreci provoke edecek tutumlardan alabildiğine kaçınmaya, dikkatli ve duyarlı davranmaya çağırdı.

HDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile Eş Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder’den oluşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti İmralı’dan döndü.

 

TARİHİ BİR SÜRECE GİRİYORUZ…

Heyet adına yapılan yazılı açıklamada, Öcalan’ın sürece ilişkin değerlendirmesi yer aldı. Heyet adına yapılan açıklamada şöyle denildi:“Sayın Öcalan, 'En önemli realite sürecin yeni bir aşamaya gelmiş olmasıdır' diyerek 'Gelinen noktada ciddi bir başlangıç için önemli bir umut vardı ve bu umut korunarak geliştirilmelidir' dedi. İki taraftan da kaynaklanan zorlayıcı gelişmelere dikkat çeken Öcalan; tarafları süreci provoke edecek tutumlardan alabildiğine kaçınmaya, dikkatli ve duyarlı davranmaya çağırdı. Tarafların gerçek bir başlangıç için gerçekçi ve samimi önerilere ve bunun pratikleştirilmesine dönük yol ve yöntemlere yoğunlaşması gerektiğine işaret eden Öcalan, bir bütün olarak medya dünyasının demokratik bir cesaretle çok tarihi bir sürece girdiğimizin bilinç ve sorumluluğuyla yapıcı bir işlev üstlenmesinin önemine değindi.


AĞRI SEÇİMLERİNE DEĞİNDİ


Öcalan, Soma’da ve inşaatlar başta olmak üzere vahşi kapitalizmin sınır ve vicdan tanımazlığının sonucu olan bütün iş cinayetlerine dikkat çekerek sol, sosyalist geleneğin bu alanlara yoğunlaşmasındaki aciliyete vurgu yaptı. Bu iş cinayetlerinde hayatını kaybeden bütün emekçilerin ailelerine taziyelerini iletti.

 

ARAP VE SÜRYANİLERE SELAM YOLLADI


Öcalan, Ağrı ve Norşin halklarına olan yüksek güvenini belirterek, '30 Mart’ta geliştirilen bütün hile ve tuzaklara bugün verilecek cevap sadece onurumuza olan bağlılığımızı değil barışa ve demokratik siyasete dönük kararlılığımızın da göstergesi olacaktır' diyerek Iğdır, Botan, Ağrı, Norşin, Yüksekova ve Hakkari’deki halkımıza gençlere ve kadınlara özel selamlarını iletti.

Arap ve Süryani halkları başta olmak üzere Kürdistan’daki tüm halklara da ayrıca selamlarını ileterek bütün Türkiye halkını büyük barışımızın etrafında kenetlenmeye çağırdı." Heyet tarafından, çocukları PKK’ya katılan yaklaşık iki haftadır Diyarbakır’da eylem yapan ailelerin taleplerine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Taraf, 02.06.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.