Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > "Çözüm süreci iyiye gidiyor"

"Çözüm süreci iyiye gidiyor"

HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreya Önder, dünkü İmralı ziyaretinin detaylarını anlattı. Önder, "çözüm süreci iyiye doğru gidiyor. Öcalan ile siyasi heyetler üzerinden görüşülmeye başlandı. Hükümet bu ciddiyetle yaklaşırsa sorun alanı gibi gözüken birçok şey bir iki hafta içinde hükmünü kaybeder" dedi.

 

Sırrı Süreyya Önder hükümetin iki adım attığını ifade etti. Önder çözüm sürecinde gelinen noktayla ilgili olarak şunları söyledi; "Birincisi, çözüm sürecini yasal zemine oturtma konusundaki iradesini sözcüler eli ile açık olarak ilk defa beyan etti. İkincisi ise, artık mesele devletin bürokrasisinde görüşülmekten çıkıp siyasi heyetler üzerinden görüşülmeye başlandı. Bu iki olayı da çok önemli buluyorum"

'Çözüm sürecinin iyiye doğru gittiğini söyleyen Önder, "eğer hükümet bu ciddiyetle yaklaşırsa, bütün bu 'sorun alanı' gibi gözüken birçok şey bir iki hafta içinde hükmünü kaybeder, bir hafta-10 gün içinde İmralı'ya tekrar gidilebilir. Heyettte Leyla Zana, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü olabilir. Gelişmelerin seyrine göre değişir. Ama bu sıralar görüşmeler sıklaşacak" diye konuştu.

 

cnnturk.com, 02.06.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.