Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Kılıçdaroğlu'nun MÜSİAD ve TUSKON ziyaretlerinde neler yaşandı?

Kılıçdaroğlu'nun MÜSİAD ve TUSKON ziyaretlerinde neler yaşandı?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun toplumun her kesiminin onay verebileceği bir Cumhurbaşkanı belirleyebilmek adına yaptığı STK ve dernek ziyaretleri sürüyor. Kılıçdaroğlu bugün Tuskon'u ve Müsiad'ı ziyaret etti. Müsiad'ı ilk kez ziyaret eden Kılıçdaroğlu, Başkan Nail Olpak ile 1 saate yakın görüştü. Tuskon Başkanı Rızanur Meral ile olan görüşmesi de yaklaşık 45 dakika sürdü. Basına kapalı geçen o toplantılara katılan taraflar The Wall Street Journal Türkiye'ye görüşmelerin ayrıntılarını ve iklimini anlattı.

Kılıçdaroğlu bugün görüşmelerine MÜSİAD ile başladı. Görüşmenin rahat ve tarafların birbirlerine karşı iyi niyetlerini belli ettikleri, samimi bir ortamda gerçekleştiğini ifade eden Müsiad'a yakın bir kaynak "Her iki tarafın da siyaseten ve insan ilişkileri anlamında böyle bir duruş sergiledi" dedi.

'90'LARDA DA BÖYLE ŞEYLER OLURDU'

Toplantıda "Bir CHP'li liderin ilk MÜSİAD ziyareti" açıklamasının son dönemler için geçerli olduğunu, ancak 90'lı yıllarda MÜSİAD ile CHP arasında bu gibi görüşmeler yapıldığını dile getiren kaynak, toplantıda konuşulanları şöyle anlattı: "Kişiler üzerine konuşulmadı. MÜSİAD'ın 2011 yılında yayınladığı bir raporu var. O rapordaki cumhurbaşkanlığı seçim kanaatleri bugün hakikat oldu. Müsiad kendi hazırladığı ve o günden bugüne de müteakip defalar söylediklerini yyineledi. Başkan Nail Olpak da MÜSİAD'ın resmi görüşünü anlatan o raporun dışına çıkmadı. Kimse meseleyi 'kim, ne dedi?' diye okumadı. Müsiad kendi kanaatlerini paylaştı."

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı (MÜSİAD) Nail Olpak da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada "Kişilerden ziyade nasıl adayların ülke için doğru kişiler olabileceği bazında, temel prensipler bazında bir görüşmemiz oldu" dedi.

Olpak, Türkiye'de yaşanan sorunun temelinde, kurallar ve kurumlardan ziyade zaman zaman kişiler ve olaylar üzerinde yapılan değerlendirmelerin duygusal sonuçları sebebiyle hata yapıldığını gördüklerini söyledi. Kılıçdaroğlu'nun ziyareti çerçevesinde kişiler bazında bir konuşmayı hiçbir zaman gündeme getirmediklerini belirten Olpak, "Kişilerden ziyade nasıl adayların ülke için doğru kişiler olabileceği bazında, temel prensipler bazında bir görüşmemiz oldu" diye konuştu.

 

Kılıçdaroğlu, MÜSİAD ziyaretini de Tuskon ziyaretini de CHP Genel Başkan Yardımcıları Aytun Çıray ve Erdoğan Toprak, Genel Sekreter Gürsel Tekin ve İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile gerçekleştirdi.

Bu konuda altıncı toplantıya katılan Gürsel Tekin sendikalar Tuskon Müsiad tamamı farklı kalıplarda olmasına rağmen herkesin ortak isteğinin herkesin güvenebileceği, "hepimizin cumhurbaşkanıdır" dediği bir aday olduğunu dile getiriyor. Tekin en çok aranan özellikleri de "Adalet duygusu olsun ve hukuka saygısı olsun" diye açıklıyor.

Tuskon The Wall Street Journal Türkiye'ye konuyla ilgili olarak yorum yapmadı. Tuskon Başkanı Rızanur Meral'e de kısa sürede ulaşılamadı.

KILIÇDAROĞLU: GÜNDEMİMİZDE GÜL YOK

Kılıçdaroğlu Tuskon ziyareti sonrasında çatı aday konusunda da açıklama yaptı. Bahçeli'nin Gül'e cumhurbaşkanlığı teklif ettiği iddialarını yorumlayan Kılıçdaroğlu, "Sayın Bahçeli, bu konuda böyle bir düşüncesinin olmadığını, böyle bir konuşmasının olmadığını ifade etti. Dolayısıyla yorum yapmak söz konusu değil. Ayrıca sayın Gül, Danıştay toplantısından sonra tarafsızlığını büyük ölçüde yitirdiğini ortaya koydu. Bizim gündemimizde sayın Gül yok" değerlendirmesinde bulundu.

Muhalefetin doğru Cumhurbaşkanı adayını bulma çabaları sürüyor. MHP eski cumhurbaşkanlarına ve Gül'eyaptığı ziyaretlerle çok konuşulmuştu. Muhalefetin iki lideri yarın konuyu görüşmek ve bir çatı aday çıkıp çıkmayacağını belirlemek üzere yarın bir araya gelecekler. Bu arada Kılıçdaroğlu 5 Haziran'da da İstanbul'da TÜSİAD'ı ziyaret edecek.

 

wsj.com, 29.05.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.