Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Financial Times Erdoğan ile Atatürk'ü karşılaştırdı

Financial Times Erdoğan ile Atatürk'ü karşılaştırdı
 

Financial Times yazarı David Gardner, Türkiye'yi kaleme aldığı yazısında Başbakan Erdoğan-Atatürk karşılaştırması yaptı. Gardner ayrıca, Türkiye'nin yurt dışındaki imajı ve etkinliğinin lekelendiğini yazdı.

Erdoğan'ın Türkiye'de kurduğu hakimiyet konusunda ancak Atatürk ile karşılaştırılabileceği yorumunda bulunan David Gardner, 30 Mart seçimlerinin sonucuna işaret ederek "Hala Türkiye'nin çok büyük şahsiyetidir. Ancak 21. Yüzyıldaki Türkiye için yeni bir sosyal sözleşme tesis etme, yeni bir cumhuriyeti oluşturma ve böylece tarihte Atatürk'ün gerçek rakibi olma fırsatından feragat etmiş olabileceğini" söyledi.

"Türkiye'nin yurt dışındaki imajı ve etkinliği lekelendi" yorumunu yapan Gardner, Erdoğan'ın iktidara gelmesinden sonra geçen ilk 10 yılda Türkiye'nin, "Sadece canlı bir demokraside neo İslamcıların bir dizi seçim zaferinin değil, aynı zamanda dinamik bir ekonomi, kendine güvenen ve hayranlık duyulan bir bölgesel gücün yükselişinin tarihi" olduğunu vurguladı. Gardner, "Ama Türkiye'nin itibarı Sayın Erdoğan'a o kadar bağlıydı ki Erdoğan otoriter davranışı iddialarıyla nasıl lekelendiyse, ülkenin imajı ve etkinliği de lekelendi. Türkiye'nin NATO üyesi, AB aday ülkesi ve son yıllarda çalkantılar yaşayan Arap komşuları için bir pusula olarak dünyadaki yeri, eskiden göründüğü gibi kesin değil." dedi.

'Erdoğan birleştirmek yerine bölmüş gibi görünüyor'
Financial Times yazarı ayrıca Erdoğan'ın son bir yılda ülkeyi birleştirmek yerine sanki telafi edilemeyecek biçimde bölmüş gibi göründüğü yorumunda bulundu. David Gardner, "İyi denenmiş kutuplaştırma taktikleri, zayıf ve parçalanmış bir muhalefet karşısında sandıkta başarılı çıkmış olabilir. Ama bu, Erdoğan'ın bir zamanlar gerçekleştirmek için yola koyulduğu, hukukun üstünlüğü altında, Müslüman kimliği ile barışık demokratik bir Türkiye ve sonucunda AB'ye girişle tamamlanmasına yönelik çalışmalar yapmayı imkânsız kılıyor." dedi.

'Tek kişilik gösteri'
Gezi olayları, yolsuzluk iddiaları gibi gelişmelere değinen Gardner, "Erdoğan’ın sızdırılan ses kayıtları ve mitinglerde sergilenen intikamcı tutumu, kamusal yaşamı kabalaştırdı. Nefret söylemi, muhalifler ve azınlıklara karşı rutin olarak kullanılıyor. Bir AKP müttefikinin dediği gibi, eğer Erdoğan, tek kişilik gösteri lehinde bir tercih yaparsa, sonunda yalnızlaşacak ve partinin bir zamanlar sahip olduğu dinamizmi yitirip uzun bir çöküş sürecine girecek."

 

Zaman, 09.05.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.