Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Sarıgül: Türkiye'deki seçim sisteminin değişmesi en büyük arzum

Sarıgül: Türkiye'deki seçim sisteminin değişmesi en büyük arzum
Yerel seçimlerde CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan, eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, 'Türkiye'deki seçim sistemi ve Siyasi Partiler Kanunu'nun değişmesi en büyük arzumdur' diye konuştu.

 

BERLİN -  Temaslarda bulunmak üzere Almanya'nın başkenti Berlin'e gelen Mustafa Sarıgül, Sosyal Demokrat Parti (SDP) Genel Merkezi'nde Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, SPD'NİN barış, demokrasi ve özgürlüklerin merkezi olduğunu, burada din, dil, ırk farkı bulunmadığını belirterek, ''SPD Genel Merkezi'nde tam bir renklerin buluşması tam bir kültür mozaği var'' dedi.

Türkiye 'deki seçim sistemini eleştiren Sarıgül, ''SPD'deki demokrasi anlayışının ve seçim sisteminin Türkiye'de hakim olmasını çok arzu ediyorum. Çünkü bir ülkede demokrasinin kurum ve kurallarıyla oturması o siyasi partilerin demokratik olmalarıyla eşdeğerdir. Siyasi partilerde demokrasi nasıl sağlanır? Seçim sistemi ve Siyasi Partiler Kanunu ile sağlanır. Türkiye'de seçim sistemi ve siyasi partiler kanunu ne yazık ki demokratik değil. Türkiye'deki seçim sistemi ve Siyasi Partiler Kanunu'nun değişmesi en büyük arzumdur'' diye konuştu.

Ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Mustafa Sarıgül, CHP hangisini uygun görürse o aday etrafında çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını belirtti. (AA)

 

Radikal, 08.05.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.