Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Korumadaki 3 bin çocuğun yeri bilinmiyor!

Korumadaki 3 bin çocuğun yeri bilinmiyor!

CHP İstanbul Milletvekili ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nur Serter, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın koruma altındaki 3 bin 71 çocuğun nerede olduğunu bilmediğini iddia etti

Yazılı açıklama yapan Serter, "Yurtlarda olması gereken çocuklar nerede?" diye sordu. Son günlerde ülke kamuoyunda yaklaşık 6 bin çocuğun kayıp olduğunun tartışıldığını hatırlatan Serter, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurumlarındaki çocukların nerede olduğunu araştırmalı ve kesin bilgileri kamuoyu ile paylaşmalıdır. Yurtlarda bulunması gereken çocuklar kayıp ise bu durumun tek sorumlusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olacaktır" ifadelerini kullandı.

“YUVALARINDA YOKLAR”

Nur Serter, yazılı açıklamasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2013 Aralık ayı istatistiklerinde, Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurtlarında kayıtlı 712 çocuk bulunurken, fiilen bakılan 460 çocuğun olduğu, kayıtlı ve fiilen bakılan farkının 252 olduğunun görüldüğünü söyledi. Kayıtlı olmasına rağmen 252 çocuğun Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurtlarında bulunmadığının altını çizdi. Serter, bakanlık kayıtlarına göre çocuk yuvasında kayıtlı bin 184 çocuk bulunurken, fiilen bakılan 901 çocuğun olduğunu, kayıtlı ve fiilen bakılan farkının 283 olduğunu aktardı. Serter, "Kayıtlı olmasına rağmen 283 çocuğun çocuk yuvalarında bulunmadığı görülmektedir" diye kaydetti.

BİLANÇO

CHP İstanbul Milletvekili, ardından şöyle devam etti:

"Erkek Yetiştirme Yurtlarında kayıtlı 2.014 çocuk bulunurken, fiilen bakılan 1.201 çocuğun olduğu, kayıtlı ve fiilen bakılan farkının 813 olduğu görülmektedir. Kayıtlı olmasına rağmen 813 çocuğun Erkek Yetiştirme Yurtlarında bulunmadığı görülmektedir. Kız Yetiştirme Yurtlarında kayıtlı 355 çocuk bulunurken, fiilen bakılan 138 çocuğun olduğu, kayıtlı ve fiilen bakılan farkının 217 olduğu görülmektedir. Kayıtlı olmasına rağmen 217 çocuğun Kız Yetiştirme Yurtlarında bulunmadığı görülmektedir. Sevgi Evlerinde kayıtlı 4.646 çocuk bulunurken, fiilen bakılan 3.952 çocuğun olduğu, kayıtlı ve fiilen bakılan farkının 694 olduğu görülmektedir. Kayıtlı olmasına rağmen 694 çocuğun Sevgi Evlerinde olmadığı görülmektedir. Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezlerinde kayıtlı 1.168 çocuk bulunurken, fiilen bakılan 711 çocuğun olduğu, kayıtlı ve fiilen bakılan farkının 457 olduğu görülmektedir. Kayıtlı olmasına rağmen 457 çocuğun Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezlerinde bulunmadığı görülmektedir. ÇOGEM Yatılı Kurumlarında kayıtlı 225 çocuk bulunurken, fiilen bakılan 178 çocuğun olduğu, kayıtlı ve fiilen bakılan farkının 47 olduğu görülmektedir. Kayıtlı olmasına rağmen 47 çocuğun ÇOGEM Yatılı Kurumlarında bulunmadığı görülmektedir. Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinde kayıtlı 495 çocuk bulunurken, fiilen bakılan 187 çocuğun olduğu, kayıtlı ve fiilen bakılan farkının 308 olduğu görülmektedir. Kayıtlı olmasına rağmen 308 çocuğun Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinde bulunmadığı görülmektedir."

BAKANLIKTAN ÇELİŞKİLİ CEVAPLAR

Bu verilere göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kurumlarda bulunması gereken toplam 3 bin 71 çocuğun kayıp olduğu şüphesinin ortaya çıktığını ifade eden Nur Serter, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı konu ile ilgili yaptığımız başvuruya çelişkili cevaplar vermiştir. 2013 Aralık ayında yayınladıkları istatistiklerde 'fiilen bakılan çocuk sayıları ile birlikte kayıtlı kişi sayıları' verilirken, bakanlığa yaptığımız başvurudan sonra kayıtlı çocuk sayıları istatistiklerden çıkarılmıştır" iddiasında bulundu.

“ÇOCUKLARIN YERİ ARAŞTIRILMALI “

Serter, "Son günlerde ülke kamuoyunda yaklaşık 6 bin çocuğun kayıp olduğu tartışılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurumlarındaki çocukların nerede olduğunu araştırmalı ve kesin bilgileri kamuoyu ile paylaşmalıdır. Yurtlarda bulunması gereken çocuklar kayıp ise bu durumun tek sorumlusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olacaktır" diye ekledi.

 

Taraf, 07.05.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.