Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Koç: Aday için kesişen yol var

Koç: Aday için kesişen yol var

CHP Sözcüsü Haluk Koç, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “ortak aday olmalı” sözlerinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından değerlendirileceğini söyledi. Koç, ortak aday konusunda “Kesişen bir yol var. Önce bu nitelikler üzerinde herkesin hemfikir olması lazım" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, toplantı devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Koç, "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ortak aday çıkarılması konusunda, CHP, Saadet Partisi, BBP'yi ziyaret edeceği açıklaması geldi. Ortak aday konusunda CHP'nin nasıl bir yaklaşımı olacak?" sorusunu şöyle yanıtladı:

 

"Daha önce Sayın Genel Başkanımız da açıkladı. Türkiye'de cumhurbaşkanı olması gereken kişinin nitelikleri ne olmalıdır? Kamuoyu önünde ifade etti. Şu anda medyada tartışılması gereken bu aşamada isim değil de nitelikler olmalı. İsim kısmına daha var. Nedir bu nitelikler? Kamplaştırıcı olmamalı, birleştirici olmalı, hukuk devletinden, demokrasiden yana olmalı, iki yüzlü olmamalı, şaibeli olmamalı, kendisi, ailesi, yakınları, oğlu, efradı... Tertemiz biri olmalı. Türkiye'yi kucaklayabilmeli, Türkiye'nin bölünmüş manzarasının önüne geçebilmeli. Herkesin, 'benim cumhurbaşkanım' diyebileceği bir kimliği taşıyabilmeli, uzlaşmacı olmalı. Dağıtıcı, kavgacı değil. Uluslararası saygınlığı olmalı, hukuk devletinden ödün vermeyen bir kişi olmalı. Bu profil üzerinde aslında medyanın biraz çalışması lazım.

Şu anda değişik şeyler var, herkes CHP'nin adayını merak ediyor. Ortada başka aday yok. 'Efendim geç mi kaldınız?' Niye geç kalalım? Zaten yasal süresi 29 Mayıs-3 Haziran arasında adaylıklar ilan edilecek. Tabii ki bizim de istişarelerimiz oluyor. Sayın Genel Başkanımız bu konuda değişik noktalarda görüşmelerini yapıyor. Bahçeli'nin ifadelerini biz de medyada okuduk. Bu değerlendirmeler mutlaka Sayın Kılıçdaroğlu tarafından da yapılacaktır. Önümüzde daha süreç var. Bu görüşmeler söylediğim profilde bir aday noktasında belirlenirse bu parti tarafından ifade edilir."

"MHP'nin bir girişimini mi bekleyeceksiniz? Yoksa Deniz Baykal'ın önerisini mi değerlendireceksiniz?" sorusu üzerine Koç, görüşmelerin her boyutta devam ettiğini, Kılıçdaroğlu'nun örgüt ve grup yapısında bunları değerlendirdiğini, daha sonra birtakım görüşme trafiklerinin olacağını söyledi.

"Görüşme trafiği derken, parti içinden mi?" sorusuna Koç, "Her boyutu olabilir. STK'lar da var. Türkiye bir tek CHP'den ibaret değil. Söylediğim özellikleri STK ya da CHP dışındaki tüm yapıların da paylaşacağına eminim" cevabını verdi.

"MHP'nin önereceği adaya CHP destek verir mi HDP'den de bu yönde açıklama gelmişti. Bir ortak aday çıkarılması sizce mümkün mü?" sorusu üzerine Koç, "CHP'nin bu kriterlere uyarak belirlediği bir aday, acaba MHP tarafından da uygun görülür mü? Bu soru da karşı soru olabilir. Yani kesişen bir yol var. Önce bu nitelikler üzerinde herkesin hemfikir olması lazım" dedi.

‘YENİ Mİ GELİYOR AKLINA?’
Haluk Koç, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in “Balyoz” hükümlüsü MHP Milletvekili ile yaptığı önerinin hatırlatılması üzerine, “Böyle bir girişimi olduysa, niye bu saate kadar eli kolu bağlı oturdu meclis başkanı olarak. Başkanlığını yaptığı bir kurumun, bir üyesinin bu şekilde benzerleri serbest iken Sayın Engin Alan'ın halen cezaevinde olmasının gerekçesini önce kendi açıklaması lazım. 11-12 Haziran 2011'de seçimler oldu. O tarihten bu yana 1 ay sonra 3 yıl dolacak. 3 yıldır eli, kolu, dili bağlı bir Cemil Çiçek... Yeni mi geliyor aklına? Bu konuyla ilgili, mutlaka grup başkanvekillerimiz bir değerlendirme yaparlar. Gelişmeleri paylaşırlar" dedi.

 

ntvmsnbc.com, 07.05.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.