Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > TBMM'de, 'Mısır'daki idamlara karşı bildiri' tartışması

TBMM'de, 'Mısır'daki idamlara karşı bildiri' tartışması
Mısır'da 529 İhvan üyesi için alınan idam kararına karşı TBMM'de bildiri yayınlama önerisi CHP ile Ak Parti arasında tartışma yarattı. Bildirinin yayınlanamamasıyla ilgili olarak Ak Parti ve CHP Grup Başkanvekilleri birbirini suçladı.

Radikal.com.tr – CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, dün akşam twitter hesabından yayınladığı bir mesajla, Mısır'daki idam cezalarına karşı tüm partilerin ortak bildiri yayınlamasını önerdiğini ancak MHP'den olumlu yanıt gelirken AK Parti'nin öneriye yanıt vermediğini söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır ise CHP'li Hamzaçebi'nin “Ortak bildiri önerdik, AK Parti destek vermedi" sözlerini yine twitter üzerinden yalanladı. Ak Partili Satır'a CHP’li Hamzaçebi’nin cevabı da yine twitter'dan geldi.


HAMZAÇEBİ: AK PARTİ DESTEK VERMEDİ
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, dün akşam Meclis Genel Kurulu oturumunda söz alarak, TBMM'deki tüm siyasi parti gruplarına, Mısır'daki idam cezalarına karşı, TBMM'nin ortak bir bildiri yayınlamasını önerdi. Hamzaçebi, daha sonra yaptığı açıklamada, MHP'den olumlu yanıt aldığını, Ak Parti'nin ise bu öneriye yanıt vermediğini söyledi. Hamzaçebi, "Ben çağrıyı yaptım. AK Parti grubu destek vermedi. Ben destek vermemelerini, olumsuz yanıt olarak algılıyorum" dedi.

Hamzaçebi, öneriyi TBMM Genel Kurul oturumu sırasında söz alarak yaptığını söyledi. "Mısır'da yaşananlar konusunda tüm siyasi parti gruplarına ortak duruş sergilememizi önerdim" diyen Hamzaçebi şöyle konuştu:

"İdam cezalarının yanlışlığı konusunda TBMM'nin hassasiyetini Mısır parlamentosuna iletelim çağrısında bulundum. Müşterek bir bildiri yayınlanmasını önerdim. AK Parti'den hiçbir yanıt gelmedi. MHP, aramızda yaptığımız konuşmalarda, bu öneriye destek vereceğini bildirdi. Hatta MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural yaptığı konuşmada da konuya olumlu yaklaştıklarını söyledi. Ancak AK Parti'den destek göremedim. Destek vermemelerini de ben, çağrıma olumsuz yanıt verdikleri olarak algılıyorum. Ortak bildiri çağrımıza destek vermiyorlar diye algılıyorum."


SATIR: DESTEK VERMEDİĞİMİZ DOĞRU DEĞİL, MECLİS KAPANDI
AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır ise CHP'li Hamzaçebi'nin "ortak bildiri önerdik, AK Parti destek vermedi" sözlerini yalanladı. Satır, twitter'dan yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

"Mısır'daki idam cezalarına karşı ortak bildiriye Ak Parti grubunun destek vermediği iddiası doğru değildir. Sayın Akif Hamzaçebi, Sayın Sezgin Tanrıkulu, Sayın Canikli'ye ortak metin teklifini ifade etmiş, metin hazırlanamadan TBMM Genel Kurulu erken kapanmıştır. Mısır'daki idam cezalarına ilişkin tepkimizi milletvekilleri ve grup olarak çeşitli mecralarda bildirdik. CHP Grup Başkanvekili kamuoyunu yanıltmıştır."


HAMZAÇEBİ: TEKLİFİ SOHBETTE YAPMADIM
Ancak Ak Parti Grup Başkanvekili Belma Satır'ın bu mesajlarına, CHP'li Hamzaçebi’nin yanıtları da yine twitter'dan geldi. Hamzaçebi, "AKP'nin desteklemediği 'Mısır'daki idamlara karşı ortak bildiri yayınlayalım' önerimi, sohbette değil, TBMM'de yaptım" ifadesini kullandı. Ayrıca, ilgili konuşmayı yaptığı TBMM Genel Kurul tutanaklarını yayınladı.
 

Radikal, 09.04.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.